Orbán-csomag, az orbáni megszorítások költségvetése
– jellemezte saját nézőpontjából a jövő évi büdzsé tervezetét Jámbor András párbeszédes képviselő mai napirend előtti felszólalásában.
A Párbeszéd már tegnap is hangot adott álláspontjának, közösségi oldalukon arról posztoltak, hogy az 1955-ös (sic!) megszorításokhoz hasonlót jelent az Orbán-kormány által benyújtott költségvetési tervezet. Szerintük akkoriban a Bokros-csomag nem volt ennyire súlyos megszorítás, jóllehet, a Horn-kormány pénzügyminisztere 1955-ben mindössze egyéves volt.
Jámbor András felszólalása folytatásában azt mondta: ő a kormánypártokkal ellentétben
bátran kimondja: fizessenek a gazdagok,
emiatt az extraprofit-adóval is egyetért. Azonban szerinte a kaszinóknak, a vasútépítőknek a végrehajtóknak és egyes üzletembereknek is adózniuk kellene, róluk felszólalása végére már egyenesen azt állította,
lényegében semmit sem adóznak.
Jámbor András számításai szerint a jövő évi büdzsé a munka adóztatásából 4000 milliárd forint bevételt, a tőke adóztatásából 3000 milliárd bevételt remél, de ennek csak a kétharmadát fizetik a „nagy cégek”.
A párbeszédes politikus elismerte; részben jogos, hogy a háború miatt van az infláció, de nem fog elmúlni a háború végével.
Szerinte a kormány által biztosított pluszjuttatások megkésettek voltak, lényegében csak az inflációt növelték, a magyar gazdaságot pedig válságállóvá kellene tenni. – Új gazdasági alapot kell teremteni, ahol nem erőforrás az ember, hanem érték, nem a munka a cél, hanem a megélhetés – zárta felszólalását Jámbor.
Neomarxista szöveg után neoliberális lépések, amint hatalomba kerülnek
– jellemezte a baloldal hozzáállását Rétvári Bence. A Belügyminisztérium miniszterhelyettese szerint
az élet cáfolja Jámbor Andrást.
Amikor a baloldal kezelt válságot 2008-ban, az 7 százalékos mínuszt hozott a magyar gazdaságban, a jobboldali gazdasági válságkezelés 7 százalékos növekedést hozott, ami a rendszerváltás óta a legnagyobb mértékű növekedés volt.
Rétvári szerint a baloldali politikusok tíz éve kritizálják a rezsicsökkentést, hetek óta kritizálják az extraprofitadót.
– Védik a bankokat, akik ennek a válságnak a haszonélvezői – jelentette ki a miniszterhelyettes, aki arra is emlékeztette Jámbort, hogy baloldali politikusok olyanokat állítanak a parlamentben, hogy nincs is extraprofit.
Rétvári Bence elmondta, hogy jól hangzik a „nem a munkát kell megadóztatni hanem a tőkét” kijelentés is, de az igazság az, hogy 2010 előtt 32 százalékos volt, most 15 százalék a munkát terhelő személyi jövedelemadó.
– A választási programjuk tartalmazta, hogy legyen magasabb a személyi jövedelemadó
– olvasta a baloldali képviselők szemére a kormánypárti politikus.
Rétvári azt is elmondta, hogy az áfát a baloldal annak idején folyamatosan emelte, először 15-ről 20 százalékra, majd 20-ról 25 százalékra emelték 2009-ben.
Borítókép: Jámbor András a baloldal népszavazási kezdeményezéseiről tájékoztat. A háttérben Karácsony Gergely főpolgármester (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)