A nők hosszabb ideig élnek, de a házas, családban élő férfiaknak nagyobb a védettségük a korai haláltól, a súlyos betegségektől, és a nem családos férfiakhoz képest jobb eséllyel épülnek fel komoly betegségekből
– emelte ki Beneda Attila csütörtökön Siófokon, a Magyar Kórházszövetség XXXIV. kongresszusán.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára
a nemzet fontos céljának tartja a háromgenerációs családmodell visszaépítését,
hiszen az egy unokát és nagyszülőt is összekötő szeretetközösség.
Ez lenne a családorientált népegészségügyi rendszer megalkotásának lényege, ahol a gyermek ugyanúgy vigyázna a szülei és nagyszülei egészségére, ahogyan fordítva. Több szempontból is fontos egy szerves közösség tagjának lenni, például a közös étkezés a családi asztalnál, ahol a családtagok megosztják egymással a napi ingereket, kifejezetten jó hatással van az egészségre.
Az 1980-as évek elején a nőknek átlagosan 20 éves korukban született az első gyermekük, ma 30 éves korukban
– hívta fel a figyelmet a rossz tendenciára. A korai családalapítási kedvet úgy lehetne növelni, hogy tudatosítani kellene a munka és a család megfelelő egyensúlyának megteremtését, mert bár összehasonlítva a jelenlegi helyzetet az 1980-as évekkel, a születéskor várható élettartam és az egészségben eltöltött életévek száma nőtt, azonban a reproduktív lehetőségek a kor tekintetében nem változtak.
A védőnői intézmény hungarikum, a védőnők nagyon fontos munkát végeznek a családok egészségmegőrzésében
– emelte ki Beneda Attila. A kongresszuson több díjat is átadtak: a Magyar Kórházszövetség, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom közös Családbarát Kórházi Innovációs díját. elismerést a Debreceni Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának Gyermeklélektani és pszichoszomatikus osztálya, a Békés Megyei Központi Kórház, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja, a Szent Margit Kórház, a Kátai Gábor Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztálya, valamint a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztálya kapta.