– Bár az Elf Bar a hagyományos dohánytermékekben található rákkeltő anyagokat nem tartalmazza, számos egyéb oka van, ami miatt kifejezetten káros – hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek adott interjúban Kulja András, aki idehaza elsőként ismertette az újfajta dohánytermék egészségügyi hatásait.
Mindennapi függőségek
A sebészszakorvos-jelölt kiemelte: a manórúdnak is nevezett cigaretta elsősorban a magas nikotintartalma miatt veszélyes. A nikotin ugyanis idegméreg, ami kis mennyiségben is erős függőséget idézhet elő, elhagyása pedig komoly elvonási tüneteket okoz. Használója tehát egy idő után már nem a kellemes érzés, hanem az elvonási tünetek elkerülése miatt szívja azt.
Ezenfelül az Elf Bar a szervezet működésére nézve is komoly veszélyekkel jár: megzavarja az idegrendszer működését, jelentős mértékben rontja az alvás minőségét, hatással van a szív- és érrendszerre, nem utolsósorban pedig szívása által rengeteg mikroműanyag kerülhet a vérkeringésbe
– figyelmeztetett a szakember, jelezve azt is, hogy a műanyag, folyadékkal előre feltöltött, akkumulátorral ellátott, egyszer használatos eszköz környezetvédelmi szempontból is kifejezetten káros. Az elhajított eszköz ugyanis nem bomlik el, a benne található lítiumelemek pedig a talajba oldódva az élővilágot is károsíthatják. Sőt az is előfordulhat, hogy egy állat megrágja azt, és mérgezés következtében elpusztul – tette hozzá.
Kulja András szerint bár kevés szó esik róla, de a vízipipa is megdöbbentően káros az egészségre. Egy óra vízipipázással ugyanis nagyjából kétszáz szál cigarettának megfelelő nikotin kerül a szervezetbe, sőt enyhe szén-monoxid-mérgezést okoz – mutatott rá.
– Sokan gondolják úgy, hogy mivel a víz megszűri a dohányfüstöt, az kevésbé ártalmas az egészségre. A dohányfüstben lévő káros, rákkeltő anyagok, például az aromás szénhidrogének azonban egyáltalán nem oldódnak a vízben, így akadálytalanul a tüdőbe jutnak. Ráadásul, mivel a füst lehűl, kevésbé ingerli a légutakat, így használói mélyebbre szívják azt. A káros anyagok így egészen a léghólyagokig jutnak, majd átlépnek a véráramba, s onnan a szervezet minden részébe eljutnak, egy részük pedig kiválasztódik a vizelettel. Ennek következtében a vízipipázás nemcsak a szájüregi, a gége-, a gyomor- és a tüdő-, hanem a húgyhólyagrák esélyét is drasztikusan növeli. Ráadásul érgyulladást is okoz, ami hosszú távon érelmeszesedést idéz elő – részletezte Kulja András.