A kétszintű érettségi bevezetése óta a legjobb átlagot érték el idén a diákok – mondta Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára.
Jól felkészültek a fiatalok a vizsgákra, jó munkát végeztek a tanáraik – jelentette ki Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár a Kossuth rádió reggeli műsorában arra a kérdésre válaszolva, hogy minek köszönhető az idei kiemelkedő érettségi eredmény.
Az államtitkár hozzátette: ehhez hozzájárult az is, hogy idén ismét szerveztek szóbeli vizsgákat is, ellentétben a 2020-2021-es évekkel, amikor a járvány miatt csak írásbeliket lehetett tartani.
Ebben a vizsgaidőszakban a diákok összesen 320 ezer középszintű és 65 ezer emelt szintű érettségit tettek, ami azt jelenti, hogy a 113 ezer maturáló mindegyike legalább egyszer vizsgázott emelt szinten – fejtette ki Maruzsa Zoltán.
A kétszintű vizsgarendszert 2005-ben alakították ki. Az azóta eltelt időben kevés érdemi változás történt, ami annak köszönhető, hogy a társadalom elfogadta ezt – mondta az államtitkár, aki kiemelte: a felsőoktatási felvételi miatt vált szükségessé a kétszintű vizsgarendszer kialakítása. A középszint az átlagos érettséginek felel meg, az emelt szint pedig a felsőoktatásba való bekerülést célozza meg, illetve az ottani eredményesebb tanulmányok folytatásához szükséges – emelte ki.
Egyértelműen népszerűbb maradt a középszintű vizsga, mert a diákok szeretik a könnyebb követelményeket teljesíteni – mutatott rá.
Ez egyáltalán nem probléma, mert a felvételinél nem mind az öt tárgyból szükséges, hogy valaki pontot vigyen – hangsúlyozta.
Borítókép: Maruzsa Zoltán (Fotó: Bach Máté)