– Így, hogy a Belügyminisztériumhoz került az egészségügy…
– Bizonyos szempontból visszakerült, hiszen a magyar történelemben hosszú ideig így volt. A kommunista hatalomátvétellel nemcsak a főispánokból lettek tanácselnökök, hanem a Belügyminisztériumból is „rendőrminisztérium” lett.
– Mindenesetre a baloldal számára ez sokáig témát szolgáltatott, a Momentum egyik képviselője már előrevetítette, szerinte a férjöltésről majd a belügyminiszterrel („egy hetven pluszos rendőr bácsival”) fog tárgyalni a közeljövőben.
– Nem túl szellemes támadási kísérlet ez a baloldal részéről. Az elmúlt két évben, a járvány idején az egészségügy szervezésének egy része már az operatív törzsben zajlott, amit a belügyminiszter vezetett. Így sikerült elérni Magyarország történetének legnagyobb arányú orvosbéremelését és a hálapénz eltörlését. Emellett sikerült a járványt ezzel az irányítással úgy kezelni, hogy a többlethalálozási adatok alapján a nálunk gazdagabb országoknál is eredményesebben tudtunk védekezni. Ha a baloldal vezetné az egészségügyet, akkor nem az orvossal beszélnének először az emberek a kórházban, hanem a pénztárossal, ahol a vizitdíjat fizetnék be. A baloldal vezetője, Gyurcsány Ferenc még a választási kampányban is megerősítette, hogy a kórház-privatizációs, fizetős egészségügyi modell, amit ők be akartak vezetni, progresszív reform volt, és ezt ma is büszkén vállalják. A Momentum ezt a baloldalt akarta leváltani, majd mégis csatlakozott a listájukhoz: nem csoda, hogy nehéz helyzetben vannak.
– A szülészeti ellátással kapcsolatban azért érkeztek megalapozottnak tűnő kritikák is, amik arról szóltak, hogy a hálapénz kivezetésével az orvosválasztás lehetősége is megszűnt. Tavaly év elején egy kormányinfón elhangzott, hogy helyzetüket 2021. január végéig rendezi a kormány. Ez megtörtént?
A hálapénz kivezetése az elmúlt két év egyik fontos lépése volt. Szerintem mindenki egyértelműen örül ennek; a mindennapokban a betegágy mellett dolgozó orvosoktól kezdve a betegeken keresztül, az ő hozzátartozóikig bezárólag. Hetven év után sikerült ezt a gyakorlatot kivezetnünk a magyar egészségügyből. A szülészeti ellátás is úgy működik jelenleg, hogy bárki, bármikor megy be, akkor hálapénz nélkül a szülést lebonyolítják. Ha valaki személyes közreműködést akar, akkor erre van megoldás. Tízmilliárd forintból pedig megvalósítottunk egy családbarát szülészeti programot. Minden kórház pályázhatott, és fejleszthette a szülészeti osztály felszereltségét és módszereit.
– Tavasszal a váci központú választókerületben rekordgyőzelmet aratott. Ennyire nagy sikere volt a Rétvári-rétesnek? Mi volt a titok?
A rétessütés titka a jó alapanyagok és a szeretettel teli sütés. A politikai siker titka hogy az emberek között kell élni, és az ő problémáikra kell megoldást keresni és nem a brüsszeli elvárásoknak kell megfelelni, A politikus nem fölülről kapja a legitimációját, hanem alulról. Ezt ellenfeleink azzal támadják, hogy ez populizmus, mi ezt néppártiságnak hívjuk.
Mi büszkén vállaljuk a magyar emberek véleményét, ha nem így lenne, nem nyertünk volna négyszer kétharmaddal. Jobban szeretnének bennünket Brüsszelben, vagy a külföldi tulajdonú médiában, ha beállnánk a sorba, de mi helyettük inkább az emberekkel kötöttünk szövetséget.
– A baloldali vezetésű Vácon is 51 százalékot kapott a Fidesz–KDNP listája, mit mutat ez az eredmény? Két év múlva ezt a várost is visszavehetik a kormánypártok?
2019-ben Vácon nagyarányú baloldali győzelem született, a képviselői helyek kétharmadát elnyerték a baloldali politikusok, idén tavasszal viszont ismét abszolút többségbe kerültek a városban a jobboldali szavazók.
Mindenki láthatta Vácon is, hogy a baloldal mindig ugyanolyan, kicsiben és nagyban is: Adóemelés, megszorítás, privatizáció, vagyonfelélés. Sajtószabadságot ígérnek, de szájzárrendeletet hoznak, zöld jövőt ígérnek, de a magánprofitjuk érdekében pusztítják a zöld területeket. Fejlesztések helyett pedig marad a folyamatos panaszkodás.