Miközben öten meghaltak a tűzijáték alatti viharban, Gyurcsány önfeledten nyaralt + videó

Öten haltak meg, ötszázan pedig megsérültek minden idők egyik legpusztítóbb magyarországi viharában, amely a 2006. augusztus 20-i tűzijáték alatt érte el Budapestet. Egy 12 éves kislányra és egy férfira ráesett egy fa, egy nő infarktust kapott, ketten pedig abba haltak bele, hogy csónakjukat felborította a vihar. Gyurcsány Ferenc azonban a Balatonnál nyaralt, elérhetetlen volt, más pedig nem vállalta, hogy leállítja a rendezvényt. A VIP-vendégeket azért sms-ben figyelmeztették. A katasztrófavédők meg se nyitották azt az e-mailt, amit az ügyeletes meteorológus küldött. Végül ezt az egyetlen meteorológust büntették meg, fegyelmit kapott – olvasható az Origó cikkében.

Forrás: Origo2022. 08. 20. 16:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2006. augusztus 20-ának estéjén, kilenc óra előtt nem sokkal kitört a pánik. Hatalmas vihar érte el a fővárost. Hirtelen zuhogni kezdett, a felhőszakadást pedig 120 kilométeres szél kísérte, amely fákat döntött ki és több ház ablakát is betörte. Pár percre leállították a tűzijátékot, majd újra megjelentek a fények az égen, pedig ekkor már javában tombolt az ítéletidő.

Mindenki futni kezdett

 

Egy perc se telt el, és már egyáltalán nem látszódott a Gellérthegy. Ahogy elkezdett az eső is esni, mindenki futni kezdett

 

– mondta az Origónak akkor egy fiatal férfi, aki a pesti rakpartról szerette volna nézni a tűzijátékot. Az üggyel az elmúlt években is többször foglalkoztunk, ennek alapján idézzük fel ismét a Gyurcsány-kormány egyik legnagyobb (és legtragikusabb) botrányát.

A Lánchídnál a híd alatti átjáróba menekültek az emberek, az Erzsébet híd pesti végén álló tömeg pedig a Kossuth Lajos utcán indult el.

 

A Ferenciek terénél az aluljáró megtelt, oda sokan már hiába próbáltak lejutni

 

– mondta egy másik férfi, aki az Erzsébet híd közeléből nézte volna a tűzijátékot. Eközben

 

A Belvárosi templom tetejéről tetőcserepeket sodort le a szél,

 

de a budai Várban lévő Sándor-palotát és a mellette álló épületeket sem kímélte a vihar.

Egy tizenöt éves lány a budai Várban sérült meg. Úgy emlékezett, hogy körülötte mindenki pánikba esett, ő viszont csak állt és várt.

„Amint kiértem a palota lépcsőjétől a siklóhoz, nagy meglepetés fogadott engem és a tömeget is. Bokáig érő víz várt minket... Eközben a vihar egyre erősebb lett. Próbáltunk előrébb jutni, de nem sikerült.

 

Ekkor egy erős ütést éreztem a fejem hátsó részén. Egy faág fejbe vágott. Abban a pillanatban azt hittem, hogy mindenki ott fog meghalni.

 

Egyszerűen nem tudom leírni, hogy milyen érzés volt” – tette hozzá.

Emlékfa, melyet a Budavári Önkormányzat állított a 2006. augusztus 20-i vihar áldozatainak emlékére a Bem rakparton. Kő Boldizsár szobrászművész alkotása annak a fának a helyén áll, amely a viharban több emberre rádőlt, s akik közül ketten életüket is veszítették. Fotó: MTVA/Róka László

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: A 2006. augusztus 20-i tűzijáték idején kitört vihar elől a Clark Ádám térről az alagútba menekültek az emberek (Fotó: MTI/Józsa Bernadette)


 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.