Négyóránként ellenőrzik a földgáz minőségét

Pontosította a kormány a rezsicsökkentés gázárakat érintő részét – derült ki a a Karc FM hírműsorából.

Forrás: Karc FM2022. 08. 26. 12:27
Százhalombatta, 2022. május 24. Az Adria kőolajvezeték fogadópontja a Mol Nyrt. százhalombattai Dunai Finomítójában 2022. május 24-én. MTI/Szigetváry Zsolt Fotó: Szigetváry Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pontosította a kormány a rezsicsökkentés gázárakat érintő részét. Ennek alapján a jövőben a gáz fűtőértékét is figyelembe veszik majd az elszámolásnál, tehát a gyengébb minőségű gáznál is kompenzálják, ha abból valakinek többet kell fogyasztania – derült ki a Karc FM reggeli hírműsorából.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szóvivője a Karc FM-nek elmondta: 

az új elszámolással a kabinet egy rendkívül humánus megoldást választott, hiszen minden egyenlőtlenséget igyekszik kiküszöbölni a rendszerben. 

A szakember kifejtette: a gáz elégetésekor felszabaduló hőmennyiség országon belül is eltérő értékeket mutat, hiszen a fűtőérték függ a széntartalomtól, a kazán minőségétől, illetve attól is, hogy több különböző irányból érkezik földgáz Magyarországra – a felhasználás és az új import folyamatosan változó arányai ezért mindig más típusú elegyet hoznak létre egy adott tározóban. Scherer Zsolt szerint ezt orvosolta a kormány azzal, hogy a mindenkori fűtőérték-mutatót, a megajoule/köbmétert veszi alapul az elszámolásnál.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szóvivője a Karc FM műsorában beszélt arról is, hogy több vizsgálatot végeztek a fűtőértékkel kapcsolatban, és minden esetben a szabványban előírt értéken belül mozgott a gáz minősége. 

Úgy látja, a mostani változás nem fogja alapvetően átrendezni a fogyasztási szokásokat, ám a rendeletből világosan látszik, hogy az állam most elsősorban a lakossági ügyfelek minőségi gázellátását igyekszik védeni. Ez a kapacitás tekintetében mindenképpen adott, hiszen 3,8 milliárd köbméter van jelenleg a tározókban, ami a teljes éves mennyiségnek felel meg.

Scherer Zsolt felhívta a figyelmet, hogy a jövőben a gázszámlalevél harmadik oldalát érdemes megnézni, ott tünteti fel a szolgáltató a legfontosabb mutatókat. Kiemelte: mostantól nem a köbmétert kell figyelni, hanem a megajoule/köbmétert, hogy eléri vagy meghaladja-e a 63 645 megajoule-t, ez jelenti ugyanis a rezsicsökkentett gázár igénybevételi korlátját.

Kitért rá, hogy a fűtőértékben területi alapon van különbség. 

Ahogy a szóvivő fogalmazott: „a szolgáltatási terület nagy része átlagos köbméterenkénti fűtőértéket mutat. Vannak azonban olyan területek, ahol 30 és 34 közötti megajoule/köbméter, és néhány helyen 30 megajoule alatti értéket mérhetnek. Előbbi Pécs és Baja környékére jellemző, míg utóbbi például Orosháza és Kardoskút térségében tapasztalható. Az itt élők tehát lényegesen több köbmétert fognak tudni felhasználni rezsicsökkentett áron, pontosan azért, hogy elérjék azt a fűtőértéket, amelyet a kormányrendelet 63 645-ben állapított meg.”

A szakember hangsúlyozta, hogy az új rendszerben visszaélésekre nincs lehetőség, az elosztók folyamatosan mérik a gáz fűtőértékét.

Amennyiben bárkinek panasza van vagy eligazításra van szüksége, első körben a számlát kiadó egyetemes szolgáltatóhoz kell fordulni. Ha kérdésére nem kap kielégítő választ, az illetékes kormányhivatalhoz fordulhat. Ha egy fogyasztó úgy érzi, hogy nem a megfelelő minőségű gázt kapja, fordulhat az energiahivatalhoz is, ahol minden egyes ilyen panaszt kivizsgálnak – fogalmazott a szóvivő a Karc FM hírműsorában.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.