Előbb a Dunántúlon, majd délután a középső országrészben is vékonyabbá, szakadozottabbá válik a felhőzet, az északnyugati megyékben akár több órára is kisüthet a nap – írja a Met.hu.
A csapadékzóna súlypontja a nap folyamán kelet felé helyeződik át, délután az északkeleti, keleti megyékben is megszűnik az eső, zápor, zivatar. A Dunántúlon az északnyugatira, nyugatira forduló szelet, míg a Dél-Alföldön a délnyugati légmozgást napközben időnként élénk széllökések kísérhetik.
A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 20 fok között alakul. Késő estére 10 és 15 fok közé hűl le a levegő.
Éjszaka növekszik a zivatarok kialakulási esélye a Dél-Dunántúl irányából. Hétfőn a nap első felében több hullámban érkezik csapadék, elszórtan alakulhatnak ki zivatarok az országban, amelyek délnyugat felől északkelet felé haladnak.
Ezt követően egy átmeneti csapadékszünet következik, majd a késő délutáni, esti órákban újabb hullám érheti el a déli, délkeleti tájakat. Ekkor elsősorban ott lehetnek zivatarok, de néhány konvektív góc a nyugati, délnyugati megyék fölé is besodródhat.
Az erősebb zivatarcellákat átmeneti viharos széllökések (60-70 km/h), intenzív csapadék (helyenként >10-20 mm), esetleg jégeső (< 1-2 cm) kísérheti.
Orvosmeteorológia
Gyenge hidegfronti hatás terheli szervezetünket, amely különösen megviselheti az időseket és a krónikus betegeket – írja a Köpönyeg.
Az arra érzékenyeknél fejfájás, alvászavar, fáradékonyság jelentkezhet, továbbá fizikai és szellemi teljesítőképességünk is romolhat.
Ennek következtében sokaknál figyelmetlenség, koncentrációs zavar jelentkezhet, ami növeli a balesetek előfordulásának kockázatát. A szív- és érrendszeri betegeknek különösen megterhelő ez az időjárási helyzet. Náluk jellemzően vérnyomás-ingadozás, szédülékenység alakulhat ki.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Unsplash)