A házelnök – a parlament honlapján olvasható – napirendi javaslata alapján az ülés 13 órakor kezdődik. Megemlékeznek a közelmúltban elhunyt volt országgyűlési képviselőkről:
- Tarján Lászlónéról (FKGP, EKgP)
- Jüttner Csabáról (SZDSZ)
- Várhelyi Andrásról (FKGP, független)
- Zsupos Lajosról (MDF)
- Szalay Istvánról (MSZP)
- Wittner Máriáról (Fidesz)
- valamint Fuzik János volt szlovák nemzetiségi szószólóról.
A napirend előtti felszólalások után képviselői esküt tehet Ander Balázs és Dudás Róbert. A két politikus, aki korábban is volt országgyűlési képviselő, a mandátumáról leköszönt Szabó Hajnalkát és Végh Noémit váltja a Jobbik padsoraiban.
Az Országgyűlés a tervek szerint megválasztja a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) hét tagját és három póttagját kilenc évre. Az NVB jelenlegi tagjainak mandátuma szeptember 30-án jár le.
A parlamentnek hét képviselő nyolc mentelmi ügyében is döntenie kell. A bíróság
- Hegedüs Andreának (DK)
- Orosz Annának (Momentum)
- Hajnal Miklósnak (Momentum)
- Tóth Endrének (Momentum)
- Pócs Jánosnak (Fidesz)
- és két ügyben Jakab Péternek (független) rágalmazás
- Fekete-Győr Andrásnak (Momentum) pedig hivatalos személy elleni erőszak miatt indítványozta a mentelmi joga felfüggesztését.
A mentelmi bizottság Hegedüs Andrea és Fekete-Győr András esetében kéri ezt a Háztól a parlamenti honlapon elérhető indítványok alapján.
Döntés lesz Sebián-Petrovszki László (DK) tiszteletdíjának csökkentéséről is.
Ezt követően több mint három órán keresztül interpellációk, azonnali kérdések és kérdések hangzanak el.
Együttes általános vitában tárgyalja a Ház az Európai Bizottsággal való megegyezés érdekében a jogalkotásról szóló törvény és a jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló törvény, a büntetőeljárásról szóló törvény, valamint egyéb törvények módosítását. Az előterjesztések egyebek mellett lehetővé teszik az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) helyszíni ellenőrzéseinek pénzügyőri támogatását, valamint új eljárást vezetnek be a közhatalom gyakorlásával vagy közvagyon kezelésével kapcsolatos kiemelt bűncselekmények esetén.
Borítókép: az 1904-ben Steindl Imre tervei alapján épült Országház, a Magyar Országgyűlés székhelye a Duna partján (Fotó: MTVA/Róka László)