Telt ház fogadta a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Tas vezér utcai központjában a vendégeket, ahol ünnepélyes keretek között megnyitották a 2022/2023-as képzési évet. A Himnusz közös eléneklése után Orbán Balázs, az MCC kuratóriumának elnöke megnyitóbeszédében úgy fogalmazott: az intézmény nem titkolt célja a tehetséges fiatalok gondozása.
Nem számít, hogy a tehetség honnan jött, hanem az a fontos, hogy mit tud kihozni magából és csakis a tehetséges emberek helyezhetik fel a magyarokat a világtérképre
– hangsúlyozta Orbán Balázs. Mint mondta: A tehetséggondozás ügyét felkaroló MCC a magyar nemzeti kiválóság zászlóshajó-intézménye, ugyanakkor folyamatosan szükség van olyan fiatalokra, akik külföldön – ismerve a magyar észjárást – magyar érdekeket tudják képviselni. Hangsúlyozta: Nem elég érteni a világot, hanem ki is kell állni az igazunkért, valamint nagy szükség van arra, hogy mi magunk közvetítsük más nemzeteknek a világlátásunkat. Hozzátette: Az MCC ezt a feladatot vállalta magára.
Az intézmény ebben a tanévben is több külföldi, világhírű vendégoktatót hívott meg képzéseikre. Ács Zoltán, magyar származású amerikai kutató, a Columbia Egyetem Nyugat-Európa Intézetének tudományos munkatársa, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja felszólalásában kifejtette: Jelenleg a digitális forradalom érett korát éljük. Szerinte felvetődik a kérdés, hogyan élhetünk ebben a világban. Mint mondta, érdekes folyamat, ami előttünk áll: Ebben az előttünk lévő évtizedben a technológia újra változni fog, ami próbára tesz mindent. Hangsúlyozta:
minden társadalom jövője azon múlik, hogy a legokosabb fiataljaik mit hoznak létre, ugyanis szerinte ők segítenek az új világ megszületésében.
Peter Boghossian, világhírű amerikai filozófus, számos nemzetközileg is nagy visszhangot kiváltó publikáció és sikerkönyv szerzője, a National Progress Alliance igazgatója, aki szintén ebben az évben lesz vendégelőadó az MCC, arra bátorította a megjelent fiatalokat, hogy legyenek mindig óvatosak és éberek a gondolkodásukban. Kiemelte: „Mindig tegyék fel azt a kérdést magukban, hogy »mi kell ahhoz, hogy megváltoztassam a véleményemet?«, amikor különböző ideákkal találkoznak.”
Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója évnyitó beszédében kifejtette: a Collegium fontos része a közösség. Bátorította a fiatalokat, hogy vegyenek részt minden központ programjában, ahol a hallgatók találkozhatnak és véleményeket cserélhetnek. A főigazgató kiemelte: több mint 150 szakmai kurzussal várják a hallgatókat. Többek között az idei képzési évre jelentősen átalakult az MCC–Mindset Pszichológiai Iskola, amelynek teljesen új műhelyeiben folyik ezentúl a szakmai munka. Szalai Zoltán hozzátette: Brüsszelben megnyitják az első nyugat-európai központjukat is.
Minden eddiginél több, összesen hatezer hallgatóval kezdi meg az idei tanévet a Mathias Corvinus Collegium, amelynek amelynek képzései és közéleti programjai immáron huszonnégy helyszínen érhetőek el. Az MCC olyan tehetséggondozó intézmény, amely Kárpát-medence-szerte nyújt a hagyományos iskolarendszeren túlmutató, ingyenes, társadalmilag hasznos, közösségi célokat szolgáló képzéseket az általános és középiskolás korú fiataloktól kezdve egészen a felsőoktatásban tanuló vagy már diplomás korosztályig. Ugyanakkor olyan tudásközpont is, amely a képzések mellett rendezvényeivel, konferenciáival, könyveivel, nyilvános közléseivel részt kíván venni az összmagyarság felemelkedését szolgáló közéleti párbeszéd és kultúra fejlesztésében.
Borítókép: Ünnepélyes keretek között megnyitották a 2022/2023-as képzési évet a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Tas vezér utcai központjában (Fotó: Kurucz Árpád)