A Miskolci Egyetem a mintegy négyszáz jelentkező közül egyedüli hazai felsőoktatási intézményként nyert az Európai Unió szervezeti fejlesztési témájában kiírt pályázatán, amelyet az egyetem a körforgásos gazdaság témájában nyújtott be – tájékoztatta lapunkat Horváth Zita rektor, kiemelve, hogy a programban a nemzetközi rangsorokban is előkelő helyeken szereplő hollandiai Delfti Műszaki Egyetemmel és a finnországi Lappeenranta-Lahti Műszaki Egyetemmel dolgozhatnak együtt.
Kifejtette: a pályázat célja, hogy a Miskolci Egyetemen és a partnerintézményeiben kutatók, illetve a kutatás menedzsment területén dolgozó szakemberek fejlődését elősegítse a körforgásos gazdaság területén, a tudás- és kompetencia-központ pedig előmozdítsa a felsőoktatási intézmény, Miskolc és az észak-magyarországi térség innovációs teljesítményének a bővítését a regionális igények, valamint a nemzetközi gyakorlatok és az új megoldások összekapcsolásával.
A rektor elmondta: a Miskolci Egyetem vállalta, hogy legalább nyolc Horizon Europe programban vállal sikeresen szerepet.
Közben az oktatóinak és kutatóinak húsz százalékát, valamint a kutatás menedzsment területéről is többeket bevon a kezdeményezésbe. Mindemellett a kapcsolódó kutatási témákkal foglalkozó negyven nemzetközi hallgató témavezetését is ellátják.
Horváth Zita a részletekről elmondta: a Gombkötő Imre által vezetett programban a Miskolci Egyetemen létrejövő tudás- és kompetencia-központ nemzetközi szakemberekkel, illetve eltérő szakterületek együttműködésével kezdetben négy fő területen – városi nyersanyagbányászat, újrahasznosítás, körforgásbarát terméktervezés, igazságos energetikai átmenet – végzi majd tevékenységét, amelyben a kutatók a régió vállalatai által tapasztalt üzleti, műszaki és társadalmi kihívásokra keresik közösen a választ.
– Bevezetnek ugyanakkor egy olyan karrierfejlesztési programot is, amelyben az egyetem oktatói, kutatói és a forrásteremtéssel foglalkozó szakemberei a partnerintézményekben kutatást támogató tevékenységeken, tréningeken és workshopokon vehetnek részt
– tette hozzá. A rektor kijelentette: azáltal, hogy a partnerintézményekkel közös publikációk és pályázatok születnek, a Miskolci Egyetem nemzetközi láthatósága, szakmai elismertsége és a kutatásokra fordítható bevételei is egyaránt növekedni fognak.