Novák Előd (Mi Hazánk) napirend előtti felszólalásában elmondta, hogy a Fidesz és a balliberális kormányok szerinte egyaránt kiszolgálták a multinacionális cégek érdekeit. Úgy vélekedett, három helyen van tennivalója a kormánynak a magyar dolgozókat illetően. Ezek közük az egyik a fizetések, a másik a munkakörülmények, a harmadik pedig a dolgozói érdekképviseletek kérdésköre. Hozzátette, az oltatlan munkavállalókat diszkriminálták és sok helyen elbocsájtották őket, amiért a kártalanításukat követelte. Kitért arra, hogy az elmúlt hónapokban a harmadik világból tömegesen érkeztek vendégmunkások, akik munkavállalási engedély nélkül is jöhetnek, a multik pedig „megkezdték a magyar munkaerő szisztematikus lecserélését”. Novák szerint a munka törvénykönyvének tervezett módosításával „szintet lépnek a munkavállalók kizsákmányolásában”, pedig a multiknak van pénzük a béremelésre, azt nem az uniótól kell várni.
Fónagy János gazdaságfejlesztéssel kapcsolatos parlamenti ügyekért felelős államtitkár válaszában elmondta, hogy a felszólalás két elemével egyetért: az egyik az, hogy talán ez az egyik legfontosabb társadalmi ügy, a másik pedig az, hogy folyamatos kormányzati tevékenységet igényel. Az államtitkár óva intett attól, hogy bárki is „a meglévő folyamatok mellett a demagógia ingoványos talajára térjen”. Kijelentette, hogy a kormány fokozott figyelmet fordított a munkaalapú társadalomra, és a társadalompolitikai vizsgálatok is arra az eredményre jutottak, hogy az emberek a munkahelyek elvesztésétől és a létbizonytalanságtól tartanak a leginkább.
Magyarországon ma egymillió emberrel több dolgozik, mint tíz évvel ezelőtt – jelentette ki, majd hangsúlyozta, hogy a kormány bő tíz év alatt egymillió új munkahelyet hozott létre és az uniós rangsorban Magyarországon az ötödik legalacsonyabb a munkanélküliség.
Kiemelte,
a mai háborús helyzetben is eredményes a kormány ez irányú tevékenysége,
és a munkaadók foglalkoztatási támogatásával a magyar dolgozók létbiztonságát és munkahelyeit is biztosítják.
A bérekről szólva kifejtette, hogy megkérdőjelezhetetlen azok folyamatos emelkedése, mert a teljes munkaidős bruttó átlagkereset havi 500 ezer forint volt 2022 nyarán, amihez a minimálbér – ami 2011-ben 73 500 forint volt, jelenleg kétszázezer forint – és a garantált bérminimum emelése járult hozzá.
Az ukrajnai háború és az elhibázott brüsszeli szankciók miatti szankciós infláció okozta problémák enyhítésére a kormány egy 11 pontos akciótervet hozott létre, amely közül öt a családoknak, hat pedig a vállalkozásoknak nyújt segítséget – hívta fel a figyelmet Fónagy János.