Francesco Giubilei napjaink egyik legnépszerűbb konzervatív publicistája, olasz politológus, akit a Forbes magazin a száz legbefolyásosabb 30 év alatti olasz közé sorolt. Nem hiába, hiszen fiatal kora ellenére vezető folyóiratok rendszeres szerzője, a beneventói Giustino Fortunato Egyetem oktatója és rendszeres vendégelőadó különböző olasz és nemzetközi rendezvényeken.
Miért vonzó a konzervativizmus napjainkban?
A konzervativizmus világa élő, sokszínű, jóval gazdagabb, mint azt a napi politikai gyakorlat sejteti, és minden ország saját egyéni stílusával járulhat hozzá gazdagodásához. Ez derült ki Francesco Giubilei A nyugati konzervatív gondolkodás kézikönyve című könyv bemutatóján november 25-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE).

Az Eötvös József Kutatóközpont (EJKK) Politikai és Államelméleti Kutatóintézete (PÁK) és a Ludovika Egyetemi Kiadó által szervezett eseményt Deli Gergely nyitotta meg. Az NKE rektora kiemelte, a könyv komoly erénye, hogy kiszabadítja a konzervativizmust a szűken értett politikai gyakorlat szorításából, és azt egy élő, ma is vonzó kultúraként mutatja be.
A Ludovika Egyetemi Kiadó által gondozott kötet körüli kerekasztal-beszélgetést Hörcher Ferenc, az EJKK PÁK vezetője moderálta a Ludovika-szárnyépület John Lukacs társalgójában. Az eszmecserében a szerzőn kívül részt vett Mándi Tibor, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Politikatudományi Intézetének egyetemi docense, Egedy Gergely, az NKE Államtudomány és Nemzetközi Tanulmányok Kar Kormányzástani és Közpolitikai Tanszékének egyetemi tanára, valamint Nyirkos Tamás és Tóth Kálmán, az NKE EJKK PÁK kutatója.
Francesco Giubilei kiemelte, a kötet megírásakor azt járt a fejében, hogy hazájában, Olaszországban kiszabadítsa fogságából a konzervativizmus szó jelentését. Ugyanis a sajtóban, de néha a tudományos életben is összekeverték azt a klasszikus liberális gondolkodással. Ráadásul a közvéleményben máig él az a félreértés, hogy aki konzervatív, az vissza akar térni múltba. „A konzervatív valójában mindig a jelenben él, természetesen kapcsolódik a múltjához, ám innovatívan tekint a jövőbe” – hangsúlyozta. A konzervativizmus voltaképpen nem is csak ideológia, hanem egy állapot, az ember egyik lehetséges természete. A kötet arra törekszik, hogy bemutassa és összekapcsolja a különböző nemzetek konzervatív gondolkodását. A magyar kiadás egyik legfontosabb célja ugyanez: szeretné felhívni a hazai gondolkodók figyelmét a gazdag konzervatív hagyományra. A kötetből ugyanis kiderül, nincs egyetlen kontinentális konzervatív eszme – minden ország a saját stílusát alakította ki, amelyben a nemzeti gondolkodók egyedi karaktere teremti meg a konzervativizmus máig ható vonzerejét.
A konzervativizmus eredete kapcsán elhangzott, Platón és Arisztotelész biztosan nem volt liberális, noha kérdés: mennyire legitim modern ideológiákat alkalmazni antik szerzőkre. Az azonban bizonyos, hogy Cato és Cicero egyes gondolatai bátran összevethetők a későbbi konzervatív gondolkodók munkáival.
Fontos kérdésként merült fel a totalitárius eszmék kísértése a konzervatív gondolkodásban. Giubilei kiemelte, nem helyes a történelem egyik szomorú epizódját negatív jelzőként feleleveníteni. Különösen furcsa, amikor azok az amerikai szerzők használják – gyakran értelmetlenül – jobboldali szereplőkre, akiknek az országában sosem volt fasizmus.
További Belföld híreink
A konzervativizmus jövőbeli lehetőségei kapcsán elhangzott: ma egy nagyon nagy kilengés történik az USA-ban a klasszikus politikai iskolák hagyományától – a progresszivitás oltárán megkérdőjeleződnek az alapértékek. A klasszikus liberalizmus és a konzervativizmus éppen ezért lehetnek abban talán partnerek, hogy közösen sikerüljön úrrá lenni a riasztó szélsőségeken.
Az eredeti cikk Ma is vonzó a konzervativizmus címen olvasható a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oldalán.
Borítókép: A kötet (Fotó: Szilágyi Dénes)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Brutális áramszünet jön Magyarországon, az egyik vármegye szinte teljesen elsötétülhet
Egy időre sötétség borul erre a vármegyére.

Orbán Balázs a miniszterelnök leveléről: Ezt mintha már olvastam volna + videó
Így voksolt a miniszterelnök politikai igazgatója.

Egész héten kelleni fog az esernyő, kedden is a felhők lesznek túlsúlyban
Pénteken érkezik a változás.

A reform ellenzéke: Radnóti Sándor és az ADF a tudományos átalakulás útjában
Radnóti Sándor és az Akadémiai Dolgozók Fóruma régi struktúrákat védene, miközben mostanra a kutatási hálózat megújítása elkerülhetetlenné vált.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Nem fog hinni a szemének – Mutatjuk, milyen esszéket írt volna a ChatGPT a magyarérettségin!

Fegyverrel menekül a magyar gyilkos, aki kivégezte volt barátnőjét Ausztriában

"8 órán át voltam halott, amit láttam azt az ellenségemnek sem kívánnám"

Az ukránok ledobták a láncot az Európai Unió tervét hallva – Magyarországot sejtik a háttérben

Vámpírnaplók kvíz! Csak az igazi rajongók érik el a 10/10 pontot!

Újabb ügyben érkezett hatósági megkeresés Magyar Péter mentelmi ügyének felfüggesztése érdekében + videó

Hiába Szoboszlai hibája, nem ő lett a bűnbak az angolok szemében

Orbán Viktor bízik benne, hogy az MLSZ kikényszeríti az NB I-es kluboktól az öt magyar játékos szerepeltetését

Nagy Ervin aranyköpései nagyon sokba fognak kerülni Magyar Péternek

Megöltek egy nőt Budapesten

Slot nem fogta vissza magát a hibázó Szoboszlaival kapcsolatban

Kipukkadt a Hadházy pride-párti tüntetés lufi
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Brutális áramszünet jön Magyarországon, az egyik vármegye szinte teljesen elsötétülhet
Egy időre sötétség borul erre a vármegyére.

Orbán Balázs a miniszterelnök leveléről: Ezt mintha már olvastam volna + videó
Így voksolt a miniszterelnök politikai igazgatója.

Egész héten kelleni fog az esernyő, kedden is a felhők lesznek túlsúlyban
Pénteken érkezik a változás.

A reform ellenzéke: Radnóti Sándor és az ADF a tudományos átalakulás útjában
Radnóti Sándor és az Akadémiai Dolgozók Fóruma régi struktúrákat védene, miközben mostanra a kutatási hálózat megújítása elkerülhetetlenné vált.