– Aki Székelyföld magyar jövőjét támogatja, az a Kárpáthaza magyar jövőjét erősíti, Székelyföld nélkül nincs jelenünk, nincs múltunk, nincs jövőnk – jelentette ki Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriumának elnöke. Rámutatott: az alapítvány minden kitüntetettjét összekapcsolja az, hogy nem tértek el attól, amit az alapítók, Illyés Gyula, Németh Lászlóné, Kodály Zoltánné és Csoóri Sándor meghatároztak. Emlékeztetett, hogy a lakitelki és a monori találkozók szervezésében, a Duna Televízió és a Hitel folyóirat megalapításában, illetve számtalan szobor és emlékhely létrehozásában is részt vettek. „Merjünk magyarok lenni!” – hívta fel a figyelmet Teleki Pálra jelmondatára. Kiemelte, hogy az alaptörvényben is szerepelnek az alapítvány alapító okiratának célkitűzései. Lezsák Sándor beszédét Bethlen Gábor gondolatával zárta:
Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.
Az 1980 óta működő alapítvány legjelentősebb elismerése a Bethlen Gábor-díj, amit idén Szijártó István, az irodalomtudomány kandidátusa, a Százak Tanácsának elnöke vehetett át.
A kitüntetettről Bíró Zoltán, az alapítvány kurátora a többi között elmondta, hogy tanított az Ötvös-kollégiumban, beszélt a legutóbb szerkesztett könyvéről, de főként a nemzet iránti szolgálatvállalását és képviseletét emelte ki. Beszélt arról is, hogy a Százak Tanácsa elkötelezetten támogatja a magyar kormányt, de ez nem jelen megalkuvást, hiszen kritikát megfogalmaz.
A szent életű püspöknek emléket állítva 1988 óta adják át a Márton Áron-emlékérmet, amit a kereszténység szolgálatában kiemelkedő tevékenységet végző személyek és intézmények kapnak. Ebben az évben az elismerést Bárány Béla, a zuglói Páduai Szent Antal-plébánia plébánosa kapta.
![](https://cdn.magyarnemzet.hu/2022/11/fZpXaA7_Zr5Rmdva7TCp3Wb0RGPCG5yMLPGqpvr-PrE/fit/1200/675/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzNmZWNkZDU0YTFhZTQ0Y2VhZDU3YjkzNDMxYWNjYzQx.jpg)
Bartos Mónika országgyűlési képviselő az atya vendégszeretetét és életörömét idézte fel. Életútjáról elmondta, hogy Varsányban született, majd tanulmányait az esztergomi ferences gimnáziumban végezte, ahol hivatástudatát is megkapta, pedig magyar- és történelemtanárnak készült. Felidézte, hogy egyszer egy gyászruhás szülői pár lépett be az iskolába, akik az atyáktól támogatást kértek, mert fiuk napokkal korábban belefulladt a Kis-Dunába. Akkor fogalmazódott Bárány Bélában, hogy azok támasza lesz, akiknek nincs semmijük – tette hozzá. „Neki növekednie kell, nekem kisebbednem” – utalt az atya papi jelmondatára Bartos Mónika, aki beszélt arról, hogy a zuglói plébános soha nem tűrte a történelemhamisítást, pedig elvei miatt sokat szenvedett, például a Lentiben teljesített katonai szolgálata alatt, de békepapnak is be akarták szervezni. Közösségszervező tevékenysége miatt fel is jelentették, munkáját azonban ennek ellenére továbbra is lelkesen végezte, amitől a minden évben megtartott húsvéti fáklyás körmenete és a minden hónap 13-án hazánkért elimádkozott fatimai engesztelés is tanúskodik – tette hozzá, kiemelve, hogy nemcsak a hívek, hanem káplánjai szerint is legendás Bárány Béla atya segítőkészsége, határozottsága, rugalmassága és vendégszeretete.
A Teleki Pál-érdemérmet – amely az alapítvány becsületrendje is – 2006 óta adják át. Idén Gábor Csilla akadémikus, egyetemi tanár, a Szociális Testvérek Társaságának tagja kapta a kitüntetést.
![](https://cdn.magyarnemzet.hu/2022/11/axr0Ztg5TlTqJsMOW2wzdBdeaTw0GCuBKkUbD9MwKpM/fit/1200/675/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzBmNDM4ZWM1M2ZjYzQzNjRhNmJmNjY1YjcyMTc5MjUy.jpg)
Méltatásában Petrik Béla kifejtette: a díjazott Kolozsváron született és a Babes–Bolyai Egyetemen szerzett magyar–angol szakos diplomát. Egy Brassó megyei faluban kezdte pályafutását, majd a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen teológiát hallgatott, doktori címet a Debreceni Tudományegyetemen szerzett – részletezte. Kiemelte, hogy Gábor Csilla évtizedek óta tanítja Kolozsváron a hallgatókat, tanítványaival közösen is kutatott, az Magyar Tudományos Akadémia pedig külsős tagjává választotta, így ő lett az első szerzetes az akadémikusok között.
A szintén kolozsvári születési és a Babes–Bolyai Egyetemen diplomát szerzett Muzsnay Árpád művelődésszervező is Teleki Pál érdeméremben részesült, róla Bakos István művelődéskutató elmondta, hogy a kitüntetett 1974-től tevékenykedett újságíróként és számtalan lapban jelent meg írása.
Tagja volt RMDSZ-nek, de a nevéhez fűződik az EMKE újjászervezése is 1991-ben Brassóban. A laudáló felidézte Muzsnay Árpád – aki korábban Bocskai-, EMKE-életműdíjat, illetve Fábry Zoltán-díjat is kapott – Kölcsey emlékének ápolásáért folytatott munkásságát, illetve a Dzsida Jenővel és Páskándi Gézával kapcsolatos kutatásait.
A harmadik, hasonló elismerést Messik Miklós, a Magyar Emlékekért a Világban Egyesület (MEVE) elnöke érdemelte ki, az ő munkásságát Béres József, a Béres Gyógyszergyár elnöke méltatta.
Elmondta, hogy a díjazott 1952-ben született Budapesten, a szentendrei ferenceseknél tanult, majd az ELTE történelemtudományi és régészeti előadásait látogatta, végül jogi diplomát szerzett, később a BME-n is diplomázott. Kifejtette, hogy Messik Miklós a magyarság múltjáról tartott előadásokat, majd tengerentúli kutatásokkal bővült tevékenysége. Beszélt arról is, hogy a kitüntetett 1996-ban alapította meg a magyar emlékhelyek műhelyét, majd miután 1999-ben találkozott Sütő Andrással, létrehozta a MEVE-t, később közösségépítő munkát végzett azok körében, akik a magyar emlékeket ápolják.
A Székelyföld jövőjéért ösztöndíjat 2015 óta adják át, célja, hogy ösztönözzék a tehetséggondozást Székelyföldön. Idén Kovács Petra, a Babes–Bolyai Tudományegyetem hallgatója nyerte ezt el, akinek mentora Tókos Ibolya. Az eseményen egyperces néma főhajtással emlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire.
Borítókép: Bethlen Gábor Alapítvány díjátadó (Fotó: Teknős Miklós)