– A baloldal többmilliárdos nagyságrendű külföldi eredetű finanszírozása kapcsán a hatpárti balliberális összefogás egykori kormányfőjelöltje, Márki-Zay Péter többek között arra hivatkozott, hogy a szóban forgó külföldi adományokból nem a baloldali pártok tevékenységét támogatták, hanem különböző „társadalmi célokat”, illetve ezen célok mögött álló „civil szervezeteket”, így a Mindenki Magyarországa Mozgalom Egyesületet – hívja fel a figyelmet a Századvég a legfrissebb elemzésében.
Mint írják, a tisztánlátás érdekében érdemes közelebbről megvizsgálni, hogy a hazai jogszabályok miként tesznek különbséget a pártpolitikai és a civil szféra között, főként annak tükrében, hogy a balliberális erők valószínűsíthetően a 2024-es önkormányzati választásokon is hasonló finanszírozási gyakorlatot terveznek követni.
A civil szervezeteknek nem lehet célja a kormányzati hatalom megszerzése
A Századvég szerint fontos rögzíteni, hogy a hazai jogrendszer különbséget tesz a civil szervezetek és a pártok mint szervezettípusok között, méghozzá a szerepük, illetve az általuk betöltött társadalmi funkciók alapján. Az egyesülési jogról és a civil szervezetekről szóló törvény értelmében a civil szervezetek (amelyek legismertebb formája az egyesület, illetve az alapítvány) a „társadalom alapvető egységei, amelyek folyamatosan hozzájárulnak közös értékeink mindennapi megvalósulásához”. A jogszabály ezenfelül kiemeli a civil szervezetek nélkülözhetetlen hozzájárulását Magyarország fejlődéséhez, elismeri a társadalmilag hasznos és közösségteremtő szerepüket, valamint az Országgyűlés támogatásáról biztosítja közérdekű, közhasznú tevékenységüket.
– Ezek alapján kijelenthető, hogy a civil szervezetek alapvető célja valamilyen közérdekű – tehát a szervezet tagjainak egyéni érdekén túlmutató – tevékenység végzése. Értelemszerűen e szervezetek küldetése – a lehetőségeik korlátai miatt – nem terjed ki a közérdekű célok egészének felkarolására, hanem kizárólag a saját maguk által meghatározott szűk részterületre fókuszálnak
– hangsúlyozza az írás.