Konstruktív együttműködésre készülnek: az állami szervek és a civil szektor delegáltjai megegyeztek a Korrupcióellenes Munkacsoport alapvető lépéseiben
– emelte ki sajtóközleményében az Integritás Hatóság. Mint írják,
huszonegy állandó taggal és több állandó meghívott részvételével ma megtartotta alakuló ülését a Korrupcióellenes Munkacsoport. A testület nemcsak az ügyrend legfontosabb szabályaiban egyezett meg – lényegében a civilek összes módosító javaslatát befogadva –, hanem a törvény által előírt feladatok végrehajtásáról is egyeztetett. A munkacsoport alelnökévé a dr. Várady Szilviát választották.
A közlemény kiemelte: az Integritás Hatóság mellett működő Korrupcióellenes Munkacsoport felállítása törvényi kötelessége volt a hatóságnak, melybe tíz tagot az állami szervek delegáltak, tíz tagot pedig pályázat útján választottak ki a 24 civil jelölt közül. A munkacsoport ügyrendjéhez több javaslat érkezett a nem kormányzati szereplők részéről, ezeknek döntő többségét a testület elfogadta. Így nyilvánosak lesznek a civilek életrajzai, amelyeket a munkacsoport dedikált weboldalán fog közzétenni. Egyebek mellett a testület tagjai egyetértettek abban, hogy a munkacsoport célja a tiszta és átlátható közbeszerzési rendszer mellett az állami szervek és a civil szervezetek konstruktív együttműködése a korrupció elleni harcban. Kiemelték, hogy a törvény által előírt feladatok elvégzése érdekében több almunkacsoportot is létrehoznak, amelyek a testület ülései között folyamatosan dolgozni fognak. A következő találkozó 2023 január második hetében lesz.
Biró Ferenc, az Integritás Hatóság és egyben a Korrupcióellenes Munkacsoport elnöke az ülés után bizakodását fejezte ki. Mint elmondta:
Tudtuk, hogy lesznek zökkenők, hiszen kipróbálatlan terepen járunk. Úgy kell utat építenünk, hogy még a nyomvonalat sem jelölték ki. Az eddig történtek bizakodással töltenek el. A viták konstruktívak, a felek nem a konfliktust, hanem a megoldást keresik. Egy jól és hatékonyan működő Korrupcióellenes Munkacsoport nagy segítséget jelent a hatóság munkájához és általában véve a tisztább és átláthatóbb közélet megteremtése érdekében, hiszen módszertani javaslatokat éppen úgy várunk tőle, mint a jogszabályi környezet jobbítására vonatkozó javaslatokat, vagy akár konkrét ügyeket, melyek becsatornázhatók kockázatkezelési rendszerünkbe.
Integritás Hatóság Az autonóm államigazgatási szervként működő Integritás Hatóság feladata az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos csalás, összeférhetetlenség, korrupció vagy más jogsértés kivizsgálása. Elemző és javaslattevő feladatai mellett az Integritás Hatóság hatósági ellenőrzést és vizsgálati eljárást is folytat, illetve kezdeményezheti más szerv eljárását.
Borítókép: Az Integritás Hatóság alelnöke, dr. Dabóczi Kálmán, elnöke Biró Ferenc Pál, Novák Katalin köztársasági elnök, az Integritás Hatóság alelnöke, Holbusz Tímea és az Állami Számvevőszék elnöke, Windisch László (balról jobbra) (Forrás: Novák Katalin Facebook-oldala)