Idén ünnepeljük a modern számítógépek működési elveit is kidolgozó Neumann János születésének 120. évfordulóját. A jubileum alkalmából az év végéig tartó, nagyszabású megemlékezéssorozattal készül a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, hogy minél szélesebb körben megismertesse a sokoldalú gondolkodó munkásságát.
A sorozat nyitó szakmai rendezvénye a Magyar Informatika Napi konferencia, amelyet csütörtökön délután tartottak az Óbudai Egyetemen. A megjelenteket videóüzenetben köszöntötte Neumann János lánya, az Egyesült Államokban élő Marina von Neumann Whitman, az emlékév tiszteletbeli fővédnöke.
Az MTI a jubileumi év programjai között kiemelte a Nemzetközi Informatikai Olimpiát, amelyet Szegeden rendeznek meg augusztus végén, száz országból mintegy 400 versenyző részvételével. A Magyar Tudományos Akadémián interdiszciplináris konferenciát rendeznek szeptemberben, a Magyar Nemzeti Bank emlékérmét bocsát ki a jubileum alkalmából, és bekapcsolódnak a Kutatók éjszakájának és a Múzeumok éjszakájának programjába is.
A Neumann-elven működnek a számítógépek
Neumann Jánost 1999-ben az évszázad emberének nevezte a Financial Times – emlékeztet a Neumann Társaság. Új diszciplínákat alapozott meg a kvantumelmélettől a játékelméletig, leginkább azokról a kutatásokról ismert, hogy a felmerülő gyakorlati problémákat hogyan segíthetik a számítógépek, a számítógépek új architektúrája.
Az Esti Hírlap 1959. január 21-én írta meg, hogy itthon elkészült az első számítógép Neumann János elképzelései alapján. Ez volt a szobányi méretű M–3 – idézi fel tudósításában az Index. A modern számítógépek működését mai napig meghatározó Neumann-elveket 1945-ben írt tanulmányában fejtette ki a kutató, és ma is minden infokommunikációs eszköz ezen elvek alapján működik.