A lap kiemeli: ez az első olyan antivirális szer, ami statisztikailag is szignifikáns módon rövidíti le azt az időszakot, amikor egy beteg pozitív koronavírus-tesztet produkál. A kutatási eredményt február 21-én mutatták be egy konferencián, de tudományos lapban még nem jelentek meg az eredmények.
Az ensitrelvir 2022 májusában kapta meg az engedélyt a III. fázisú klinikai tesztek elvégzésére, 2022 novemberében pedig a japán kormány engedélyezte a vészhelyzeti alkalmazását.
A kutatók nagyjából 1200 embert vontak be a kísérletbe, hogy megnézzék, a gyógyszer alkalmazása felgyorsítja-e a gyógyulásukat. Az eredmények azt mutatták, hogy a 125 milligrammos ensitrelvir tablettát szedő résztvevők öt specifikus tünete – orrdugulás/orrfolyás, torokfájás, köhögés, hőemelkedés/láz, valamint kimerültség/fáradtság – körülbelül 24 órával korábban szűnt meg, mint a kontrollcsoport tagjainál.
Emellett a 125 milligrammos adagot szedő résztvevők SARS–CoV–2-tesztje is negatív lett körülbelül 29 órával korábban, mint azoké, akik placebót szedtek.
A kutatók azt is megállapították: azoknál, akiknél sok tünet jelentkezett a fertőzés kezdeti időszakában, 14 százalékos volt a hosszú Covid kialakulásának esélye, míg azoknál, akik placebót kaptak, ez az arány 26 százalék volt.
A vizsgálatot bíráló tudósok szerint azonban a készítményt nem a hosszú Covid kialakulásával kapcsolatban tesztelték le, és ennek vizsgálatára semmilyen modellt nem állítottak fel a japán kutatók. A szakemberek azt javasolják, végezzenek további vizsgálatokat a készítménnyel, hogy egyértelműen kiderüljön, milyen hatása van a koronavírusban szenvedő betegekre.
Abban viszont egyetértenek a kutatók, hogy az antivirális szerek segíthetnek enyhíteni a koronavírus-fertőzést.
Borítókép: védőfelszerelést viselő ápolók a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon a Szent László Kórházban 2020. április 23-án (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)