Brüsszel újabb feltételek teljesítését kérheti az Erasmus-ügyben

Tovább szűkítené a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumi tagságának körét az Európai Bizottság, a polgármestereket ugyanakkor nem érintené a korlátozás – írja a Szabad Európa.

Magyar Nemzet
Forrás: www.szabadeuropa.hu2023. 03. 06. 13:43
Strasbourg, 2023. február 15. Képviselõk kézfeltartással szavaznak az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2023. február 15-én. Az uniós törvényhozó testület február 13. és 16. között ülésezik. MTI/AP Fotó: Jean-Francois Badias
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lesz elég a miniszterek kuratóriumi tagságának megszűnése, Brüsszel újabb feltételek teljesítését kérheti az Erasmus-ügyben – írja a Szabad Európa. A portál értesülései szerint a kormány által javasoltnál szűkebbre vonná az Európai Bizottság a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumi tagságának körét. 

Ennek értelmében a politikai döntéshozók közül nem kerülhetne be az egyetemek vezetésébe a mindenkori miniszterelnök, a miniszterek, a politikai államtitkárok, a miniszterelnökség és a minisztériumok politikai igazgatói sem. A magas rangú kormánytisztviselők kategóriájában a közigazgatási államtitkárokra és az államtitkár-helyettesekre, továbbá a kormány- és a miniszteri megbízottakra vonatkozna a korlátozás. 

Bár ezeket jórészt a most benyújtott magyar javaslat is lefedi, új elemként Brüsszel a parlamenti képviselőket, a magas rangú köztisztviselőket és tisztviselőket és az állami hivatalok (például az Állami Választási Bizottság, a nukleáris hatóság vagy a Gazdasági Versenyhivatal) vezetőit sem tartaná kívánatosnak az említett feladatkörben. 

Nem vonatkozna ugyanakkor a kuratóriumi tagságot érintő korlátozás a polgármesterekre, illetve azok beosztottjaira 

(becslések szerint jelenleg kilenc polgármester ül például az egyetemek irányító testületeiben).

Az Európai Bizottság ezen felül a kormány által javasolt hat évnél – amely egyszeri alkalommal szintén hat évre hosszabbítható meg – mindenképpen rövidebb időben határozná meg az alapítványi kuratóriumi tagok mandátumát. A portál szerint Brüsszel jó néven venné, ha a kinevezés inkább kétszer négy évre szólna.

A bizottsági ajánlat további két, a magyar kormány által nem tárgyalt kérdésre is kiterjedne. Ezek egyike, hogy a listán szereplő funkciókat betöltő személyek távozásuk (köztisztviselői funkciójuk megszűnése) után mennyi idővel vállalhatnának tisztséget a kuratóriumokban. Úgy tudni, hogy a testület legalább két évre hajlik, de ez nincs kőbe vésve. Ahogy az sem, hogy milyen kritériumok alapján választhassák ki a kuratóriumok tagságát.

Közben az Erasmus-program finanszírozásának felfüggesztése miatt 21 magyar felsőoktatási intézmény vezetője fordult az Európai Bizottság elnökéhez. 

A modellváltó egyetemek rektorai elfogadhatatlannak tartják a bizottság vonatkozó határozatát, ezért annak azonnali rendezését, valamint a közösségüket ért becsületbeli és anyagi károkozás azonnali jóvátételét kérik.

Borítókép: szavazás az Európai Parlament plenáris ülésén, Strasbourgban (Fotó: MTI/AP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.