– Tudtam, hogy gondok vannak az egészségemmel. Tudtam, hogy az nem lehet normális, hogy valaki így, ilyen fájdalommal élje az életét, hogy harmincból hét nap kínok között teljen – kezdi Futó-Bikádi Edina, aki, bár ismerte az endometriózis jelet és a tüneteit, az orvosok mégsem találtak semmit. – Teltek az évek, miközben a betegség szépen tönkre tett belülről mindent. Amikor a férjemet megismertem és felmerült, hogy gyermeket szeretnénk, egyre súlyosabb tüneteim lettek, a székletem véres volt. A háziorvos elküldött laborba, de csupán arra jutottak, bizonyára aranyerem van. Aztán újból megjelent a vérzés, és elkerültem egy gasztroenterológushoz. A végbéltükröződés megmutatta, van egy tízcentis szakasz, ahol az endometriózis megtelepedett – magyarázza a fiatal nő, akinek ezután egy sor további vizsgálat javasoltak. Kiderült, a petefészke is érintett, sürgős műtétre volt szükség.
MOSOLY A MŰTŐASZTALON
Az endometriózis hazánkban körülbelül kétszázezer nőt érint, a termékeny korban lévők tíz százaléka küzd a betegséggel, amelynek érdekessége, hogy nagyon eltérő módon jelenik meg, mondhatni, nincs két ugyanolyan eset és történet.
A betegség lényege, hogy a méhnyálkahártyához hasonló szövetek a méhen kívül nőnek, amely gyulladást, fájdalmat és megannyi tünetet okoznak. Bár jóindulatú, mégis súlyos károkat okoz, a meddőségek csaknem feléért ez a betegség tehető felelőssé, a felismerését pedig nehezíti, hogy az egyik gyakori tünetét, a menstruációs fájdalmat sokan még mindig természetesnek kezelik.
Az Endometriózis Alapítvány közlése szerint a betegség okozta elváltozások érinthetik a méh izomzatát, a méhen kívüli hasűri és nemi szerveket, így a petefészket, petevezetéket, hüvelyfalat, a vastag-, vég-, illetve ritkábban a vékonybelet; emellett pedig a húgyhólyag és a húgyvezeték, sőt akár a máj, a vese és a tüdő is érintett lehet.
– A műtét előtt rettegtem, mert az orvosok azt mondták, lehet sztómazsákot kell kapnom, ha túl nagy részt kell eltávolítani a belemből, és ez majd csak az operáció közben fog kiderülni. De a legjobban attól féltem, mi van, ha nem lehet gyermekem. Nem hittem volna, hogy egyszer úgy fognak majd betolni a műtőbe, hogy nem lehet lemosni a mosolyt az arcomról. Tudtam, hogy egy új fejezet kezdődik az életemben, és hogy ezzel lehetőséget kapok arra, hogy családot alapítsunk – idézi fel Futó-Bikádi Edina, akire csaknem hatórás műtét várt, ahol rengeteg cisztát találtak, a vastagbeléből pedig tíz centit kellett kivágni, míg a bal petefészek nyolcvan százalékát el kellett távolítani.
– Fontos volt, hogy minden apró cisztát megtaláljanak, mert ezekből idővel újabb gondok, összenövések lesznek. Az endometriózis nem csak fájdalmas, teljesen összezavarja a hormonrendszert, a gyermekvállalást megnehezíti vagy lehetetlenné teszi, és a sok gyulladás az egész szervezetre kihat. Mindenhol ott volt a nyoma, a bőrömön, a hajamon, a súlyomon és az emésztésemen, na meg a szerveimen – sorolja, majd hozzáteszi:
Mióta tudom, hogy mivel állok szemben, azóta jobban megbecsülöm a testem, és hálás vagyok neki, hogy képes volt felállni ebből a csatából.
A műtét utáni hónapokban sikerült Edinának természetes úton teherbe esnie, ám a betegség okozta hormonzavar miatt elveszítették a babát. Ráadásul az endometriózis miatt sérült a petevezetéke is, mégsem adták fel és a lombikprogramban végre valóra vált az álmuk férjével.
A várandósság első harmadában szigorúan csak feküdtem, utána viszont csodás időszak következett és tart azóta is, kislányunk novemberben lesz kétéves
– foglalja össze a harmincegy éves édesanya.
EZ ILYEN
– Mindig nagyon fájdalmas volt a menstruációm, amelyet jellemzően hányinger, szédülés kísért, de sosem tekintettem rá úgy, hogy ez rendellenes lenne, mindenkitől azt a jelzést kaptam, hogy „ez ilyen”. Ismertem és hallottam már korábban a betegségről, de valahogy sosem éreztem azt, hogy ez rám is vonatkozna. Aztán a bőröm nagyon erősen pattanásos lett. Bőrgyógyászhoz mentem, de a hormonális vérvizsgálatok rendben voltak, viszont azt javasolta, nézzen meg egy nőgyógyász is, aki talált egy cisztát a jobb petefészkemen – ezt már Szabó Fruzsina meséli, akinél kezdetben azt hitték, egy nagyon ritka cisztát találtak, amit csupán szemmel kellett tartani.