Jelentősen nőtt az atomenergia támogatottsága hazánkban

A Társadalomkutató felmérése szerint a magyarok kétharmada az atomenergiát nevezte meg a lakossági áramellátás folyamatos biztosítójának.

Magyar Nemzet
Forrás: Társadalomkutató2023. 03. 07. 8:41
ATOMERŐMŰ HŰTŐTORNYAI
ATOMERŐMŰ HŰTŐTORNYAI Forrás: PIXABAY
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felnőtt magyar lakosság 70 százaléka egyetért azzal, hogy ma Magyarországon atomerőmű működik, 62 százaléka pedig támogatja, hogy új atomerőmű blokkok épüljenek Pakson. Ráadásul mindkét álláspont erősödött az ukrajnai háború és a nyomában járó energiaválság hatására – derült ki a Társadalomkutató 2020 és 2023 elején készített kutatásaiból.

Mint jelezték, az atomenergia támogatóinak aránya jelentősen növekedett az elmúlt években. – 2023 elején a magyarok kétharmada (66 százalék) nevezte meg az atomenergiát mint a „lakosság biztonságos és folyamatos áramellátásának” biztosítóját, míg korábban csak alig több mint a magyarok fele (53 százalék) vélekedett így. A felnőtt magyarok 62 százaléka azt is szeretné, ha az energiaellátásban az állam nagyobb mértékben támaszkodna az atomerőművekre (35 százalékuk nem szeretné ezt), jóllehet 2020-ban még csak 53 százalékuk vélekedett így (akkor 44 százalékuk ellenezte ezt) – hangsúlyozták.

Kiemelték azt is, hogy a hosszú távú prognózis is atomenergia-párti elmozdulást tükröz: az elérhető energiahordozók közül tízből négyen (40 százalék) az atomenergiától várják leginkább „20-50 év távlatában” az ország stabil energiaellátását. 2020-ban még csak tízből hárman (31 százalék) vélekedtek hasonlóan.

– A felmérés eredményei szerint a legkevésbé környezetkárosító energiaforrásnak az „időjárásfüggő megújuló energiákat” tartják a magyarok (43 százalékuk), további 22 százalékuk pedig a „hagyományos megújuló energiákat”. A megújuló energiák környezetkímélő voltába vetett bizalom összesen kétharmados amely nem változott a két hullám között. Az atomenergiát csak alig minden negyedik megkérdezett (23 százalék) gondolja a legkevésbé környezetkárosítónak – ismertette a Társadalomkutató.

Forrás: Társadalomkutató

Emellett arról is szót ejtettek, hogy sokkal jobb az atomenergia imázsa ár-érték arányban. Az adatok szerint a magyar felnőtt lakosság 59 százaléka (2020-ban 50 százalék) osztja azon álláspontot, hogy az atomerőmű a legolcsóbban áramot előállító erőműtípus, és 70 százalékuk (korábban 61 százalék) gondolja azt, hogy a paksi atomerőmű állítja elő Magyarországon a legolcsóbban az áramot.

– Ezek alapján nem meglepő, hogy a magyarok rendkívül magas és növekvő aránya egyetért azzal, hogy „Magyarországon atomerőmű működik”. 2020-ban a megkérdezettek 64, 2023-ban 70 százaléka vélekedett így. Mindezek alapján az sem hoz váratlan fordulatot, hogy a magyar lakosság 62 százaléka támogatja, hogy új atomerőművi blokk vagy blokkok épüljenek Pakson (2020-ban 51 százalék) – ismertette a Társadalomkutató.

Mint írták, az Ukrajna ellen indított orosz támadás miatt az Európai Unióban többször felmerült az orosz atomenergia elleni szankciók bevezetése. Mindez azonban nem volt hatással a magyarok véleményére az orosz technikával tervezett Paks II beruházás kapcsán. 

– A felnőtt magyarok 57 százaléka támogatja, hogy az új paksi atomerőmű-blokkokat a „legkorszerűbb orosz technológia felhasználásával” építsék meg (35 százalék ellenzi) – közölték. A Társadalomkutató emlékeztet, hogy az abszolút többségű támogatás már korábban is biztosítva volt: 2020-ban a megkérdezettek 53 százaléka állt az orosz technológia pártján. A magyar társadalom tehát nemcsak általánosságban tekinthető atomenergiapártinak, de a paksi bővítés ügyében is. Sőt: az orosz atomtechnológia melletti elköteleződést az ukrajnai háború kitörése sem kérdőjelezte meg.

Borítókép: illusztráció (Fotó: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.