Az NNK szűrőbuszai egyébként már évek óta járják az országot annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet a szűrővizsgálatok fontosságára, és hogy egyre több településen hozzáférhetővé tegyék ezeket. Az eredmények magukért beszélnek: a Helybe visszük a szűrővizsgálatokat program révén 2018 óta közel ötszáz településen több mint negyvenezer ember szűrővizsgálatát végezték el. Mindezek ellenére időről időre akadnak olyan hangok, amelyek a tényszerű adatokat mellőzve megkérdőjelezik a szűrőprogram sikerességét, kétségbe vonják a mobil szűrőegységek létjogosultságát. Az intézmény több alkalommal is kritikát kapott a szűrőbuszok használatáról, átalakításáról, és az is jellemző, hogy minduntalan tévesen kötik össze különböző európai uniós forrásokból megvalósuló egyéb programokkal.
Az NNK-nál ezért arról érdeklődtünk, hogy valóban kihasználatlanok-e a szűrőbuszok, illetve mi indokolta azok átalakítását. A népegészségügyi központ a válaszában közölte: Magyarországon a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések a vezető halálokok közé tartoznak. Az NNK egyik alapfeladata, hogy a szűrővizsgálatokkal megelőzhető halálozások kockázatát csökkentse és ennek a tendenciának a kedvezőtlen irányát megváltoztassa, illetve növelje a részvételi hajlandóságot a szűrővizsgálatokon.
Ennek érdekében kínálták fel a Helybe visszük a szűrővizsgálatokat program kezdetén az emlőszűrés lehetőségét is.
Rövid időn belül azonban azt tapasztalták, hogy a településeken előzetesen értesített személyek idegenkednek az emlőszűrés ezen módjától, és mintegy hatvan százalékuk nem jelent meg a vizsgálatokon. Mindezeket figyelembe véve döntés született a mammográfiás szűrőegység kiszereléséről és átadásáról olyan egészségügyi intézmények számára, ahol nincs vagy elavult készülék áll rendelkezésre, bővítve a helyi egészségügyi szolgáltatások lehetőségét és minőségét.
Lapunkat arról is tájékoztatták, hogy az NNK az elmúlt években folyamatosan működtette a szűrőbuszokat, gyakran az ország több különböző pontján akár négy-négy busszal végeztek párhuzamosan szűrővizsgálatokat. A beszámoló szerint a mobil szűregységeken nyújtott egészségügyi szolgáltatásokkal 2022-ben közel 14 ezer ember vizsgálata történt meg. A szűrőbuszok létjogosultsága beigazolódott a Covid–19-pandémia alatt is, amikor egyéb egészségügyi tevékenységekre, köztük Covid-tesztelésre, oltásra használták ezeket, lebonyolítva mintegy 302 ezer ellátást.
A három szervezet közös kampánya is bizonyította, hogy igény van a lakóhelyhez közeli egészségügyi szolgáltatásokra. Nem szabad azonban megfeledkezni a személyes szerepvállalás szükségességéről sem, mert csak egészségtudatos magatartással, egyéni felelősségvállalással lehet befolyásolni az egészségben eltöltött életévek számát – rögzítette az NNK.
Borítókép: Nyaki ér ultrahangos vizsgálatát végzik egy szűrőbuszban a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) "Helybe visszük a szűrővizsgálatokat" programjáról tartott sajtótájékoztató helyszínén Csökölyön 2022. május 23-án (Fotó: MTI/Varga György)