– Aki sportoló, az kicsit katona is. A fegyelem, a kitartás, az eltökéltség, a hűség mind azon erények közé tartoznak, amelyek összekötnek bennünket. A kihívást, amely keretei között 175 kilométert fogunk lefutni barátaimmal, elfogadtuk. Pontosan annyi évet tudhat maga mögött a honvédség, mint ahány kilométer áll a kihívás teljesítői előtt – mondta kedden Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Magyar Honvédség megalakulásának 175. évfordulója alkalmából meghirdetett 175 km-es kihívásról szóló sajtótájékoztatón, Budapesten, a Margit-szigeten.
Mint ismert, idén április 7-én lesz a 175. évfordulója annak, hogy Mészáros Lázárt hadügyminiszterré nevezték ki. Ennek apropóján egy kihívást indított el Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke. A résztvevőknek egyénileg, vagy akár csoportokban kell lefutniuk 175 kilométert április 7-éig.
„Mutassuk meg, hogy nem vagyunk pudingok”
A vezérkari főnök a honvédség toborzását támogató kampány nyitórendezvényén felhívta Szalay-Bobrovniczky Kristófot, csatlakozzon hozzá és Pálinkás Szilveszterhez, a toborzókampány egyik arcához, valamint Rozs Gergelyhez, aki januárban kezdte meg alapkiképzését, hogy teljesítsék együtt a távot.
„Mutassuk meg, hogy nem vagyunk pudingok, nem vagyunk tejszínhabok!”
– fogalmazott akkor a vezérkari főnök.
A honvédelmi miniszter elfogadta a felkérést. Szalay-Bobrovniczky Kristóf a kihívás 5,5 kilométeres résztávjának teljesítése előtt elmondta, az elmúlt 175 év során, akik alakították a Magyar Honvédséget, „azok a saját képükre, az adott korszak stílusára formálták.” Hozzátette: a mostani generációnak is ez a feladata.
Valaki lóháton, valaki vízben teljesíti a kihívást
– A vezérkar annyit vár el katonáitól, amit mi is képesek vagyunk teljesíteni. Ezért döntöttünk úgy, hogy teljesítjük a 175 kilométeres futást. Inkább millió veríték a tréningen, mint egy csepp vér a háborúban. Ez igaz a sportolókra is – mondta a kihívás megkezdése előtt Ruszin-Szendi Romulusz. A Magyar Honvédség parancsnoka figyelmeztetett, Szalay-Bobrovniczky Kristóf és ő diktálják a futás során a tempót, a célba érkezőknek pedig a csapatszellem erősítése érdekében fekvőtámaszozniuk kell egészen addig, amíg az utolsó futó célba nem ér.
A kihívás a február 10-i indulása óta már-már önálló életre kelt. Nagyon sokan vállalták, hogy vagy egyedül, vagy legfeljebb négyfős csapatban teljesítik a távot. Az elmúlt hetekben a távot rendhagyó módon teljesíteni akarók is jelezték, elfogadják a kihívást. Vannak, akik leevezik, leússzák, illetve olyanok is akadnak, akik lóháton vágnak bele a 175 kilométeres táv teljesítésébe.
Az Egri Vízilabda Klub korábban bejelentette, ők vízben teljesítik a távot. Győrben, a Légvédelmi Ezred katonái a Győri Atlétikai Club által szervezett evezős versenyen, ergométeres evezéssel küzdötték le a 175 kilométeres távot. Az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály huszárjai pedig azt vállalták, hogy március 31. és április 5. között, lóháton gyűjtik össze a célként kitűzött kilométereket. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Magyar Ifjúsági Atlanti Tanács lelkes tagjai is jelentkeztek, emellett a 2023-as Budapesti Atlétikai Világbajnokság szervezőbizottsága, a honvédelmi minisztérium sportért felelős államtitkárságának csapata, valamint Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár is.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Havran Zoltán)