Habár a család a legnagyobb érték, a gyermek pedig a legnagyobb kincs, amelyet az élet adhat, a mindennapok nem mindig könnyűek: a gyerekek ellátása, a háztartási munka vagy akár a hozzátartozók ápolása nagy feladatot ró a családokra – fogalmazott az államtitkár.
Hornung Ágnes a láthatatlan munka világnapja alkalmából közzétett nyilatkozatában azt mondta, ez olyan tevékenység, amelyért nem jár fizetés, elvégzését sokan természetesnek veszik, ám a hiánya azonnal feltűnik, a gyermekek számával arányosan pedig nő a mennyisége.
Hozzátette, évtizedekkel ezelőtt ezek a feladatok szinte kizárólag a nőkre hárultak, és még ma is főként a nők végzik ezeket a tevékenységeket;
a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért nem reprezentatív kutatása szerint a kisgyermekes édesanyák 96 százaléka végez láthatatlan munkát.
Bár egyre több férfi családtag is kiveszi a részét ebből a munkából, a kutatás szerint a nőknek mégis csak kis százaléka gondolja úgy, hogy arányosan oszlanak meg ezek a feladatok – jegyezte meg.
Hornung Ágnes kiemelte, a láthatatlan munkával járó áldozatvállalás hatalmas értéket jelent, ezért a többgyermekes anyákat komoly megbecsülés illeti, amelyet a kormány igyekszik a családtámogatásokban is megjeleníteni. Az államtitkár példaként említette a négygyermekes nők szja-mentességét és a bruttó fizetés száz százalékára emelt csecsemőgondozási díjat (csed).
A kormány a háború és a szankciós válság ellenére is megvédte, sőt bővítette a gyerekesek támogatását – jelentette ki az államtitkár.
Borítókép: illusztráció (Fotó:MTI/Balázs Attila)