A liberálisok már évtizedek óta foglalkoznak a drogliberalizáció kérdésével.
Az egykori vezető liberális párt, az SZDSZ már a kezdetektől a drogfogyasztás dekriminalizálását támogatta, azaz hogy a fogyasztókra ne ugyanolyan büntetőjogi szabályok vonatkozzanak, mint a drogkereskedőkre, emellett kiálltak a könnyű- és keménydrogok törvényi megkülönböztetése mellett is – a legalizálás azonban nem szerepelt az elképzelései között.
A párt álláspontja azonban 2005-ben megváltozott, amikor hivatalos honlapján közölte, hogy „legalizálni kellene a könnyűdrogokat. Ez az SZDSZ álláspontja.”
Ezt vitték tovább az SZDSZ szellemi örökösei is, köztük a Magyar Liberális Párt, amelynek elnöke, Fodor Gábor független képviselőként 2017 májusában módosító javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek a cannabisfogyasztás legalizálásáról.
Ugyancsak 2017-ben Fekete-Győr András, a Momentum akkori elnöke is arról beszélt egy interjúban, hogy támogatnák a marihuána orvosi célú felhasználásra való bevezetését. Majd rátért a lényegre, mondván, „távlatilag a dekriminalizációt is támogathatónak tartjuk. Én biztos nem büntetném azt, aki elszív egy füves cigit, vagy aki saját célra termeszt marihuánát.”
Ugyancsak az orvosi célú felhasználás szlogenjét hangoztatva demonstrált 2013-ban a marihuána legalizálása mellett Juhász Péter, a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 – Párbeszéd Magyarországért Szövetség társelnöke is.
A Fidesz ekkor fel is szólította Bajnait, hogy valljon színt, van-e olyan paktum előkészületben, amely lehetővé tenné politikai támogatásért cserébe a marihuána legalizációjának beépítését programjukba. –
Az Együtt 2014-nek nincs elfogadott drogpolitikája, közös álláspontja erről a kérdésről
– hárított ekkor meglehetősen ködösen Bajnai Gordon.
A drogliberalizáció hírnökei ma is működnek a magyar politikában, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt például „Million Marijuana March" címmel éppen ma tart rendezvényt a Madách téren a marihuána legalizálása, valamint „egy okos drogpolitika" érdekében.
„A fű legalizálásán túl célunk egy okos drogpolitika: kevesebb stressz, hazugság és képmutató, betarthatatlan törvény, több realitás és szociális ellátórendszer. Na meg az se lenne baj, ha a szakmai szervezeteket nem véreztetnék ki teljesen" – írta közleményében a párt, amelyet zavar a „szmókerek kriminalizálása, az orvosi marihuána ellentmondásos szabályozása és a kender növény démonizálása is”.