– Egy ötven-hatvan éves erdészeti dolgozó ötven százalék valószínűséggel lesz „Lyme-pozitív”, miközben csak egészen kis töredéküknek volt Lyme-kórja vagy arra utaló tünete. De még ritkábban fordul elő, hogy a vizsgálat időpontjában épp fennálló fertőzésük lenne. Ez a példa jól mutatja, hogy nem minden az, aminek látszik, és a sorozatos kullancscsípések során ezek az emberek előbb-utóbb ugyan fertőződnek, de nem lesznek okvetlenül betegek, a kullancscsípések így valójában védőoltásként működnek – magyarázta Lakos András, a Kullancsbetegségek Ambulanciájának infektológusa, aki szerint a betegséggel kapcsolatban rengeteg tévhit él a köztudatban és az orvosok körében is, ami megnehezíti a kezelést és a – valós – diagnózis felállítását.
A PERDÖNTŐ JEL
Bár a betegséget csak a hetvenes években „anyakönyvezték”, szó sincs arról, hogy ekkor fedezték volna fel először a baktériumot. – Európában jóval korábban felismerték a később Lyme-kórnak nevezett kórkép egyes tüneteit, mint az Újvilágban. Sőt, Ötzi, az osztrák, 5000 évvel ezelőtt élt "jégember" múmiájában is megtalálták már a Lyme baktériumot – emlékeztetett a szakértő. Borrelia burgdorferi baktérium a kullancs csípése útján, annak nyálával kerül az emberi szervezetbe, ahol krónikus, hullámzó lefolyású, több szervet érintő fertőzést okoz. Bár számtalan cikket olvasni arról, mennyire változó tüneteket produkálhat a betegség, leggyakrabban a Lyme-folt jelenti a diagnózist, amely az esetek 95 százalékában látható.
"Akkor mondható ki ez a diagnózis, ha a felismert kullancscsípés helyén, lappangási idő után, legalább három napon át öt centiméternél nagyobb a bőrpír, ami ezután még tovább növekszik. Ha nem volt a folt helyén felismert kullancscsípés, akkor öt napon át nyolc centiméternél nagyobb bőrpír alapján lehet kimondani a diagnózist. Minél nagyobb a folt, annál biztosabb a fertőzés. A Lyme-folt legfontosabb diagnosztikus kritériuma a növekedés. Ennek hiányában a diagnózis elvethető" – emelte ki Lakos András, majd azzal folytatta, a Lyme-kór diagnózisa tehát elsősorban a klinikai tüneteken alapszik. – Ezt sok orvos úgy értelmezi, hogy amit ő Lyme-nak gondol, az úgy is van. Tapasztalatom szerint sokszor az orvosok sem a szakirodalomból tájékozódnának. Vannak módszertani útmutatók, amelyek a 80-as évek óta sokat fejlődtek, finomodtak. Fontos, hogy ezekre támaszkodjunk – tanácsolta a Magyar Tudományos Akadémia doktora.