Tíz évvel ezelőtt ezen a napon alakult meg Marosvásárhelyen a Székely Nemzeti Tanács kezdeményezésére hét európai ország képviseletében azon polgári bizottság, amely céljául tűzte ki, hogy elérje az európai jogszabályalkotást a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért – írta Szili Katalin.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy az európai mozgalom a nemzeti régiók védelméért az elmúlt tíz évben „megvívta harcainak jelentős részét, köszönhetően a kitartó és szívós munkának és a legnagyobb fokú állhatatosságnak”. Tette ezt úgy – folytatta –, hogy időközben a másik, nagy nemzeti kisebbségvédelmi polgári kezdeményezést, a Minority SafePacket az Európai Bizottság az összes javaslatával együtt lesöpörte az asztalról, mondván, több mint egymillió európai polgár támogató aláírásának ügye egy adott problémakörrel kapcsolatosan már vagy megoldott vagy van hathatós stratégiája.
A politikus feltette a kérdést, nem azért jött-e létre a polgári kezdeményezések intézménye, hogy a polgárok közvetlenül befolyásolhassák az Európai Bizottságot, annak jogalkotási folyamatát? Az eddigi tények alapján „már tudjuk, hogy ez csak elviekben működik […], a polgári kezdeményezés csak szépségtapasz az EU-s intézményrendszer testén” – írta. Hozzátette: de akkor mégis „mi végre az európai mozgalom, mi végre a nemzeti kisebbségek, a nemzeti régiók védelme”?