Semjén Zsolt: Ferenc pápa az élet és a béke embere

A miniszterelnök-helyettes egyúttal kiállt a lengyelek mellett a II. János Pál pápát ért támadások miatt.

2023. 04. 17. 14:08
Országgyűlés Parlament Semjén
Fotó: Mirkó István
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ferenc pápa 2028. április 28-án háromnapos hivatalos látogatásra hazánkba érkezik – emlékeztetett napirend előtt Semjén Zsolt (KDNP) miniszterelnök-helyettes. Úgy vélekedett, minden államfői látogatás fontos, de a pápa látogatása mindezek közül sajátosan kiemelkedik. A történelemben birodalmak emelkedtek fel és hanyatlottak le, buktak és tűntek el, de a római pápa tekintélye töretlen, aminek végső alapja az, hogy a mindenkori pápa Szent Péter küldetésének folytatója, akire Krisztus bízta egyháza vezetését, akitől háromszor hallotta, hogy legeltesd juhaimat.

Ferenc pápa különleges gesztusa, hogy harmadszor látogat meg minket, magyarokat. Eljött Csíksomlyóra, meglátogatva Isten erdélyi népét, majd a budapesti eucharisztikus kongresszusra és most háromnapos apostoli útra, hivatalos látogatásra Magyarországra

– fogalmazott a kormányfő helyettese.

Felidézte: jól ismert, hogy hivatalos látogatást pápaként először II. János Pál pápa tett Magyarországon 1991-ben. Úgy vélte, üzenete, hogy ne féljetek, a rendszerváltoztatás idején az erőt, a hitet és a reményt jelentette, második hivatalos útja 1996-ban az egyházi intézményrendszer kiépítését és felvirágoztatását biztosította. 

Itt szeretnék kiállni újra lengyel testvéreink mellett, amikor a nagy és szent pápát érik nemtelen támadások. Azt a pápát, akinek mi, közép-európaiak vér nélkül megkapott szabadságunkat köszönhetjük

– jelentette ki Semjén Zsolt. 

Kitért arra is, hogy Ferenc pápa látogatásának fókuszában az ifjúság, az egyházi iskolák és egyetemek diákjai állnak. Mindennek megalapozása Szent II. János Pál pápa második magyarországi látogatásán történt, amelynek fundamentumára épül Ferenc pápa mostani találkozása a Sportarénában a fiatalokkal és tanáraikkal, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen a professzorokkal és hallgatókkal – hívta fel a figyelmet. Mint idézte, az egyház szívéből született katolikus egyetem abba a hagyományfolyamba tartozik, amely visszavezethető az egyetem mint egyetem eredetéhez. Megjegyezte, minden katolikus egyetem olyan tudományos közösség, amely szigorúan és kritikusan segíti elő az emberi méltóság és kulturális örökség védelmét és fejlődését kutatással, oktatással és egyéb tevékenységekkel, amelyeket a helyi, nemzeti és nemzetközi közösségeknek nyújt, illetve rendelkezik a hatékony működéséhez szükséges intézményi autonómiával. 

Különösen az utóbbi években az egyházi közoktatási intézmények száma többszörösére nőtt, az egyház szolgálata, a magyar állampolgárok, a diákok és szüleik szabad intézményválasztása, továbbá az állam általi egyenlő finanszírozásnak köszönhetően 

– emelte ki.

Beszélt arról is, hogy a szentatya látogatásának hivatalos szimbóluma a Lánchíd, amely a Nyugat és a Kelet összekötésének a jelképe. – Szent Istvánnal Magyarország a Nyugat elválaszthatatlan része lett, de értjük és nem tagadjuk meg a Keletet – jelentette ki. Szerinte itt és most ez a híd a béke hídjára utal, Ferenc pápa pedig az élet és a béke embere. 

Adja Isten, hogy a jó mag, amelyet most Magyarországon is elvet, a mi és a világ szívében jó földre hulljon, kicsírázzon, kivirágozzon és jó gyümölcsét megteremje. Isten hozta szentatyánkat

 – zárta felszólalását Semjén Zsolt.

Válaszában Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kijelentette: a magyarokat különös büszkeséggel tölti el, hogy Ferenc pápa legtöbb útja a magyarokhoz vezet, utalva a szentatya korábbi látogatásaira és idei, hazánkba vezető apostoli útjára. Az államtitkár úgy vélekedett, 

nemcsak a katolikus embereknek fontos ez a látogatás, mert a pápa figyel arra, hogy ne csak nekik és a keresztény hívőknek vigyen üzenetet, hanem minden jóérzésű embernek. 

A kormánypárti politikus megjegyezte: már a magyar történelem első pápalátogatásának is a béke volt a fő üzenete a XI. században. 

Kitért arra is, hogy a pápalátogatás előkészületeiről tavaly kormányhatározat született, és mivel hatalmas az érdeklődés az eseményre a határainkon túlról is, a rendvédelmi és a kormányzati szervek megfelelően felkészültek, továbbá elvégezték a technikai előkészületeket. A rendőrség, a TEK, a mentőszolgálat már hónapok óta a szentatya látogatásának zavartalan lebonyolításán dolgozik, emellett jelen lesz a Svájci Gárda és a Vatikánvárosi Csendőrség is, de nem a díszes gárdista egyenruhában, hanem csak sötét öltönyben fognak a pápa biztonságára ügyelni – hívta fel a figyelmet. 

A MÁV, a Volán és a GYSEV díjmentes utazást tesz lehetővé mindenkinek, aki szeretne a szentatyával találkozni.

Az államtitkár szerencsésnek nevezte, hogy a pápa eljön Budapestre, amíg mások egész életükben egy vatikáni zarándoklatra készülnek. Felidézte: a pápát megérintette a magyarság, a Magyarországon tapasztalt ökumenizmus, az ökológiai tudatosság és a családszeretet, de ezen kívül megérezte a magyarság és a kereszténység összefonódását az elmúlt időszakban. Béketervet is kidolgozott az orosz–ukrán háború kapcsán, mondván, hogy mindkét félnek fel kellene hagynia a másik támadásával és tárgyalóasztalhoz kellene ülni. – A pápa azt mondta, amit Magyarország is mond: legyen tűzszünet és legyen béke! – zárta felszólalását Rétvári Bence.

Borítókép: Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes az Országgyűlésben (Fotó: Mirkó István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.