A kettős mérce alkalmazása egyre gyakrabban tetten érhető Magyarországgal szemben, ha a homályos uniós értékek vagy a megfoghatatlan jogállamisági kérdések kerülnek napirendre Brüsszelben. Ezt már sajnos megszoktuk. Az azonban, hogy konkrét ügyekben tesz különbséget országok között a bizottság, túlmegy azon a határon, melyet betudhatunk egyszerű politikai támadásnak – jelezte a Magyar Nemzet megkeresésére a Nézőpont Intézet elemzője a brüsszeli ajánlásokkal kapcsolatban. Ismert, a bizottság a hét elején azt javasolta Magyarországnak, hogy törölje el a rezsicsökkentést, az erre szánt pénzt pedig fordítsa az államadósság csökkentésére.
Pálfalvi Milán szerint az államadóssággal kapcsolatos ajánlások kötelezővé tétele meglehetősen alantas, célzott támadás hazánk ellen. Ennek az eszköznek az alkalmazása ugyanis számokkal kimutatható részrehajlást igazol.
Vagyis annak már a látszatára sem adnak, hogy itt egyenlő bánásmódról lenne szó az európai országok között. A soros kényszerítő eszközt tehát most úgy hívják, a rezsicsökkentés kivezetése az államadósság mérséklése érdekében
– tette világossá az elemző.
Nem Brüsszel kormányoz!
– Nem az ajánlást készítők ülnek a kormánynál. Se nálunk, se más országok esetében. Következésképpen nincs szükségünk rá, hogy a partvonalon túlról bekiabáljanak nekünk, hogyan csináljuk – válaszolt arra a felvetésre, mely szerint jelentősen eltérnek az eszközök, melyeket egyes országoknak javasolt a bizottság.
Pálfalvi Milán szerint ez az egész kérdéskör a nemzeti szuverenitásról, annak csorbításának kísérletéről szól Brüsszel részéről.
– A magyar államadósság helyzete tehát sok uniós országéhoz képest jobb, ezért is érthetetlen a bizottság „aggódása” a költségvetési egyensúlyunk miatt.
Persze ez nem is erről szól a részükről, hanem az ideológiai, politikai nyomásgyakorlásról
– vélekedett a Nézőpont Intézet elemzője.