Több mint húszperces késéssel kezdődött meg az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságának (CONT) háromnapos látogatását lezáró sajtótájékoztatója az Európai Parlament magyarországi képviseletében. A delegáció az uniós költségvetés védelmével kapcsolatos tényfeltáró látogatásra érkezezett hazánkba.
Monika Hohlmeier német EPP-képviselő, a delegáció vezetője bevezetőjében elmondta, hogy érdekes és intenzív munkát folytattak az elmúlt három napban. Mint mondta, azért került sort erre a látogatásra, mert Magyarország az első olyan tagország, ahol bevezették az úgynevezett ellenőrzési mechanizmust. Elmondta, hogy rendszeresen egyeztetnek az Európai Bizottsággal és a felelősségük abban áll, hogy az úgynevezett 27 szupermérföldkő hogyan teljesül hazánk esetében.
A delegáció vezetője kiemelte, hogy a magyar kormány képviselőivel, valamint többek közt civil szervezetekkel is találkoztak. − Az uniós források nagy lehetőséget jelentenek Magyarországnak. A kérdés, hogy ezek hogyan érhetik el a magyar polgárokat, hogyan lehet azt garantálni, hogy egyformán kapjanak ezekből a forrásokból − emelte ki Hohlmeier. Kiemelte, hogy a teljesülések érdekében Magyarországot alapos és szigorú vizsgálat alá akarják vonni.
Hangsúlyozta: nagy elismerés, hogy felállították az Integritási Hatóságot, ugyanakkor a hiányosságok között az Állami Számvevőszék hatékonyságát illetően fenntartásokkal éltek, továbbá a közbeszerzések felhasználásáról úgy fogalmazott:
a civil szervezetektől érdeklődve annak a tudomására jutottak, hogy azok a szervezetek kapják meg a támogatást, akik közel állnak a kormányhoz. Hozzátette: a vállalkozók azt említették meg, hogy a veszélyhelyzetre hivatkozva torzító intézkedéseket vezet be a kormány.
Elhangzott még, hogy az Országgyűlés a döntéshozásban igen kapkodó, a regionális önkormányzatok a nemzeti helyreállítási tervben korlátozottan kapnak szerepet, valamint egyes szereplők szerint megfélemlítik őket a hatóságok.
Petri Sarvamaa finn EPP-képviselő elmondta, hogy a delegáció mindenhova megy az unióban, több helyen is vannak tényfeltáró missziók. Hozzátette, fontos, hogy az uniós költségvetés ne legyen kockázatoknak kitéve. − Nekünk semmi problémánk nincs a magyarokkal − fogalmazott a képviselő.
Lara Wolters holland képviselő azt nyilatkozta, aggódnak, hogy mennyire valósul meg az európai projekt jövője, ugyanakkor elmondta, hogy nem Magyarországot akarták támadni.
Daniel Freund, a Zöldek/Európai Szabad Szövetség német képviselője kifejtette, hogy immár nyolcadszor van itt Magyarországon, és mindig tanul új dolgokat. Mint mondta: azt szeretnék, hogy az uniós források minél hamarabb eljussanak Magyarországra. Hozzátette, azt reméli, hogy a magyar kormány mindent megtesz, hogy a 27 szupermérföldkövet teljesítse.
Kérdésre válaszolva, miszerint Ukrajna folyamatosan zsarolja Magyarországot a kőolajvezetékkel, és hogy Ursula von der Leyen azt javasolja az ukránoknak, hogy állítsák le a Barátság vezetéket Magyarország felé, Monika Hohlmeier úgy fogalmazott: „Félreértik a szerepünket, nekünk a költségvetés felügyelete a feladatunk.” Ugyanakkor elmondta, hogy nem fogadná el egyik német polgár sem, ha hosszú időn át rendeleti kormányzás működne Németországban a vészhelyzetre hivatkozva. Hozzátette: más országok is függenek az orosz gáztól. Brüsszeli korrupciót felvető kérdésre a delegáció vezetője kifejtette: azok, akik bűncselekményt követnek el, a belga hatóságok vizsgálatára számíthatnak.
Borítókép: Lara Wolters holland EP-képviselő, Monika Hohlmeier német EPP-képviselő, Petri Sarvamaa finn EPP-képviselő, Daniel Freund, a Zöldek/Európai Szabad Szövetség német képviselője (balról jobbra) a sajtótájékoztatón (Fotó: Kurucz Árpád)