Varga Mihály: A jövő évi költségvetés egy védelmi költségvetés

Háborús időkben védelmi költségvetésre van szükség, amely megvédi az ország biztonságát, a családokat, a munkahelyeket és a rezsicsökkentést – mondta a miniszter a mai Kormányinfón.

Magyar Nemzet
2023. 05. 25. 14:00
GULYÁS Gergely; VARGA Mihály; SZENTKIRÁLYI Alexandra
Budapest, 2023. május 25. Varga Mihály pénzügyminiszter (k), Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezetõ miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivõ a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2023. május 25-én. MTI/Kovács Tamás Fotó: MTI/Kovács Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tegnapi napon a kormány nem ülésezett, de a költségvetés témája indokolja, hogy tájékoztassák a közvéleményt – tájékoztatott a mai Kormányinfó elején Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. 

VARGA Mihály
Varga Mihály pénzügyminiszter Fotó: MTI/Kovács Tamás

Varga Mihály pénzügyminiszter ezután bemutatta a költségvetést, amelyet a Pénzügyminisztérium a héten átadott a Költségvetési Tanács részére véleményezni. 

– Háborús időket élünk, az elhibázott brüsszeli szankciós politika Magyarországot is érinti – fogalmazott Varga Mihály. 

A miniszter hangsúlyozta: eddig elért eredményeinket nem hagyjuk veszni, ezért olyan költségvetésre van szüksége, ami megvédi a magyar embereket. 

Varga Mihály kiemelte: a jövő évi költségvetés ezért védelmi költségvetés. A miniszter szerint ennek megfelelően több forrás jut a védelmi kiadásokra, a családtámogatási rendszer átalakul, de megmaradnak az adókedvezmények, és a megőrzik a nyugdíjak értékét és a 13. havi nyugdíj folyósítását biztosító forrást is betervezték a jövő évi büdzsébe. 

 

Megerősítik a honvédelmi alapot

– Az ország fizikai biztonsága mindennél fontosabb. Ezt szolgálja a honvédelmi alap megerősítése – mondta. A következő évben úgy terveznek, hogy 1300 milliárd forint lesz ez a kiadás, amely már meghaladja a bruttó hazai össztermék (GDP) két százalékát. 

A kormány célja, hogy Magyarország kimaradjon a háborúból, és a határokat tudjuk biztonságban. A migrációs hullámok ugyanis újra és újra elérik Magyarország határait. 

– Az elhibázott brüsszeli szankciós politika következményeként egész Európában megemelkedtek az energiaárak. A 2023 óta fenntartott rezsivédelmi intézkedéseknek köszönhetően a magyar családok fizetik a legolcsóbb energiaárakat az unión belül. Ennek fenntartása érdekében jövőre is megmarad a rezsivédelmi alap, amelynek célja, hogy a kormány védelmet nyújtson a kiszámíthatatlan világpiaci energiaárak emelkedésével kapcsolatban – mondta a tárcavezető. Ennek fenntartása az extraprofitadóból és más bevételi forrásokból származik. A miniszter elmondta: továbbra is elvárják, hogy azok a cégek, amelyek a háború következtében extraprofitra tesznek szert, hozzájáruljanak a többletköltségekhez. 

A 2024-es költségvetésben megkezdik ezen pluszterhek kivezetését. 

A gazdaság növekedése a tavalyi évben 4,6 százalék volt. A kormány célja hogy ez továbbra is folytatódjon. Ezt a háború és a szankciók befolyásolják. Idén ez a szám 1,5 százalék, de 2024-re ez javulhat, nagyjából négy százalékra becsülik. 

A pénzügyminiszter kifejtette: 2010 óta pénzügyileg stabilizálódott Magyarország, csökkenő pályán az államadósság, bár ennek dinamikáját a háború és a járvány lelassította, de fenntartják azt a célukat, hogy 2022-ben három százalék alatt legyen az államháztartás hiánya. 

Az államadósság 66,7 százalékra fog csökkenni jövő év végére a Pénzügyminisztérium tervei szerint.

– A 2024-es költségvetés 255 milliárdos központi tartalékkal is rendelkezik – mondta a miniszter.

– A családtámogatási rendszernél jelentős előrelépést tervez a kormány – vetítette előre a tárcavezető, azt is leszögezve, hogy marad az inflációkövető nyugdíjemelés is.

 

A kormány küldi a számlákat Brüsszelbe

– A bizottsággal a költségvetés, és a helyreállítási alap ügyében is tárgyalunk – ezt már Gulyás Gergely mondta el. Mint a Miniszterelnökséget vezető miniszter kifejtette, a helyreállítási alapot az Európai Unió tanácsa tavaly decemberben elfogadta. A költségvetésnél pedig az egyetlen felfüggesztő feltétel, amely a büdzséből Magyarországnak járó pénzek megindításának feltétele volt teljesült. 

– Az igazságszolgáltatással kapcsolatos módosításokkal kapcsolatosan a bizottsággal megegyeztünk. Ennek megfelelően legkésőbb július elején tudunk Brüsszelbe számlákat küldeni – mondta. 

A miniszter szerint külön kell választani a kondicionalitási eljárást, amely három uniós program egy részének a felfüggesztését jelenti, valamint a helyreállítási alap kérdését. A költségvetési biztos nyilatkozata a kondicionalitási eljárásra vonatkozott. Ezt Magyarország szeretné mielőbb lezárni, de mindig újabb és újabb feltételeket kap. 

– Mintha a cél több esetben az lett volna, hogy az eljárás ne záruljon le. A nekünk járó források megszerzését nem érinti, csak azt, hogy teljes egészében le tudjuk hívni, azt korlátozza – mondta.  

Gulyás Gergely kérdésre válaszolva elmondta: olyan hatásköre nincs az Európai Parlamentnek, hogy elvegye Magyarországtól az uniós soros elnökséget.

 

Magyar euró? 

Varga Mihály az euró bevezetéséről úgy fogalmazott: nincs céldátuma, mint mondta: a kormánynak az a lényeg, hogy Magyarország gazdasága stabil állapotban legyen, ennek mintegy mellékhatásaként bevezetheti majd egyszer Magyarország is az eurót. 

Varga Mihály kiemelte, hogy a Költségvetési Tanács jóváhagyta és támogatta a 2024-es költségvetést, és jövő hét kedden benyújtja a parlamentnek a költségvetési tervezetet a pénzügyminiszter. Hangsúlyozta: Magyarország joggal számít az uniós forrásokra is, hiszen hazánk teljesíti az ehhez szükséges vállalásokat. 

– Erőltetett, mondvacsinált, alaptalan – így reagált lapunk kérdésére Gulyás Gergely a főpolgármester kijelentésére reagálva. Karácsony Gergely tegnap azt nyilatkozta, hogy Magyarország háborúban áll Oroszországgal és ezért nem lehet megoldani, hogy klíma legyen a 3-as metrón. A miniszter felidézte, hogy a 2019-es önkormányzati választási kampányban Karácsony hőmérővel pózolt a metróban, azóta nem sikerült megoldania a kocsik klimatizálását. 

A pénzügyminiszter elmondta, az árstopokkal kapcsolatos helyzetet folyamatosan monitorozzák. – Az inflációt kell leszorítani ahhoz, hogy az árstopok kivezetéséről tárgyalhassunk. Amennyiben egy számjegyűre visszaszorítjuk év végére az inflációt, akkor tárgyalhatunk az árstopok kivezetéséről – tájékoztatott újságírói kérdésre Varga Mihály. Hozzátette azt is: azzal számolnak, a nekünk járó uniós forrásokra számítanak. 

Varga Mihály elmondta: oktatásra 3400 milliárd forintnyi összeget költenek, ebből csak a bérekre 1200 milliárdot fordítanak. – Ez 126 milliárddal több, mint ami az előző költségvetésben szerepelt. Amennyiben az uniós források megérkeznek, ez a mutató tovább fog növekedni – tájékoztatott. 

Fontos a hiánycsökkentés, ebben egyetértünk az Európai Bizottsággal, de hogy ennek eszközeibe bele akar szólni az unió, az helytelen – fogalmazott Gulyás Gergely.

A BKK 24 milliárd forintos hitelfelvételéről Varga Mihály úgy fogalmazott: értetlenül áll előtte, főleg úgy, hogy csak három hónapra szól. Varga Mihály nem érti, hogy mi fog változni ősztől a fővárosi költségvetésben. A fővárosnak soha nem volt annyi adóbevétele mint most tette hozzá a miniszter.

Kiemelte: a magyar kormány legfontosabb célja, hogy elkerüljük a recessziót. Mi abból indulunk ki, hogy a magyar gazdaság fundamentumai erősek. Ez okot ad arra az optimizmusra, hogy e tervezettekhez ragaszkodjunk emelte ki a miniszter. 

Ahogy ígértük, 2024-től kivezetjük az extraprofitadót erősítette meg újságírói kérdésre Varga Mihály. 

Az egészségügyre is több pénzt költünk majd 2024-ben mint idén. Ennek mértékéről jövő kedden tud majd beszámolni a pénzügyminiszter. 

– Szlovákia az eurózóna tagja. Másképp hat az infláció egy olyan nagyobb valutaközösségre, amelynek a szlovákiai közösség is tagja. Másrészt eltér a két ország gazdasági szerkezete. Magyarországon sokkal nagyobb szerepe van a mezőgazdaságnak és az élelmiszeriparnak. Márpedig a tavalyi szárazság jelentősen felhajtotta az élelmiszerárakat, amely jobban hatott a magyar inflációra – mondta Varga Mihály arra a kérdésre, hogy Szlovákiában miért csekélyebb az infláció, mint Magyarországon, miközben ők is Oroszországtól vásárolták korábban az energiát. 

– A nyugdíjkorrekciót az idei évben is tartani fogjuk. A nyugdíjak nem veszíthetnek az értékükből, ezt a magyar kormány az elmúlt években is garantálta. Az idei évben is ezt fogjuk követni – tájékoztatott Varga Mihály. A miniszter elmondta: azon fognak dolgozni, hogy az adókat tovább csökkentsék a jövőben.

Borítókép: Varga Mihály pénzügyminiszter (k), Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2023. május 25-én. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.