Iskolai lövöldözések: hogyan előzhetők meg? Kik a lehetséges elkövetők? Mire figyeljen a szülő, az iskola és a környezet? címmel hívta háttérbeszélgetésre az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) az újságírókat.
Gál Kristóf ezredes, az ORFK Kommunikációs Szolgálatának vezetője, szóvivő bevezetésében gyakorlatilag riadóztatta a szülőket, a pedagógusokat és az iskolásokat, amikor a szerbiai iskolai lövöldözés magyarországi hatásairól beszélt.
A szerbiai iskolai lövöldés után bejelentések érkeztek a rendőrséghez, illetve nem egy olyan esetről szereztünk tudomást, ahol kizárólag fiatalkorú, adott esetben gyermekkorúak tettek olyan jelzést zárt közösségi csoportban, barátnak szólva, jelezve, hogy „mi lenne, ha…”
– fogalmazott Gál ezredes, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a konkrét esetekről ennél többet nem fog elmondani, tehát se azt, hogy hol történt, se azt, hogy az eljárásnak éppen melyik szakaszában tartanak.
– De indultak olyan büntetőeljárások az elmúlt hetekben, amelyeknek az ihletője, az ötletgazdája a szerbiai tragédia lehetett. Abban van felelősségünk, ha ilyen jelzés érkezik, egyszerűen nem tehetünk mást, mint hogy büntetőeljárást indítunk, és hogy párbeszédet kezdeményezünk a sajtón keresztül az érintettekkel, szülőkkel, pedagógusokkal, gyermekekkel, azokkal, akiknek hatása lehet arra, hogy ezek az esetek ne következzenek be – szögezte le Gál Kristóf.
Az ezredes rámutatott, össztársadalmi felelőssége van mindenkinek abban, hogy ne is kerülhessen sor hazánkban iskolai lövöldözésre.
A háttérbeszélgetésen Oszik Márta tanácsadó szakpszichológus, katasztrófa- és kríziskezelő szakpszichológus, Garamvölgyi László, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója és Oláh-Paulon László rendőr alezredes, az ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetője foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat.
Oszik Márta elöljáróban leszögezte: hazánkban szerencsére eddig még nem történt iskolai lövöldözés, ám más eszközzel történt már támadás.