Európa a második világháború óta nem látott az orosz–ukrán háborúhoz hasonlítható katonai konfliktust, így minden olyan nyilatkozat, amely a háború eszkalációját okozhatja, felelőtlen és életellenes. Karácsony Gergely főpolgármester átgondolatlan nyilatkozata elsősorban vezetői és államférfiúi készségeinek hiányára világít rá. A veszélyek korában az lenne kívánatos, ha egy felelős politikus magatartását a hübrisz helyett a stratégiai nyugalom irányítaná – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Talabér Krisztián, a Nézőpont Intézet elemzője.
Ismert, Karácsony Gergely volt az ATV Egyenes beszéd című műsorának egyik vendége volt szerda este, a témák között pedig az újra teljes vonalán közlekedő M3-as metró is szerepelt. Amikor a műsorvezető azzal szembesítette, hogy 2019-ben még a metrókocsik klimatizálásának megoldását ígérte, Karácsony Gergely magyarázkodásba kezdett (szerinte ő nem ígért ilyet), majd arról beszélt, ezzel kapcsolatosan több problémával is szembe kell nézni. Meglátása szerint az egyik ezek közül az,
„hogy háborúban állunk azzal az országgal [Oroszországgal], amelyik beszállítója volt ennek a metrókocsi-beszerzésnek .”
Amikor a műsorvezető „apró pontosításként” megjegyezte, hogy Magyarország nem áll háborúban senkivel, a főpolgármester nyomatékosította: „én azt gondolom, hogy de”.
A baloldal véleménye nem különbözik a nyugati háborúpárti elit véleményétől
Mint az elemző kifejtette: Karácsony Gergely a baloldali közösség szerves része, emiatt a kettőt elválasztani sem lehet egymástól. Talabér Krisztián felhívta a figyelmet: főpolgármester nyilatkozata a baloldali körökben egyáltalán nem váltott ki negatív visszhangot, ami beismerése annak, hogy egyetértenek az elhangzottakkal.
– A baloldal háborúpárti magatartását az orosz–ukrán háború kitörése óta számtalan példával lehet bizonyítani:
gyakorlati szinten már szorgalmazták a magyar katonák és a magyar állam védelmét szolgáló fegyverek Ukrajnába küldését, de még elvi szinten sem értenek egyet a globális érdeket szolgáló békecélkitűzésekkel, hiszen a baloldal például az Országgyűlés békepárti határozatát sem támogatta. A baloldal véleménye a háború kérdésében nem különbözik a nyugati háborúpárti elit véleményétől, ez viszont részben magyarázat arra, hogy miért is kaptak a választás előtt több mint négymilliárd forintnyi dollárt magyarországi baloldali körök – mondta.
Karácsony megnyilvánulása nem lesz túl népszerű
Talabér Krisztián elmondta: a Nézőpont Intézet kutatásai szerint a magyar társadalom négyötöde, de még a baloldaliak kétharmada is békepárti. Hozzátette: ez az attitűd pedig a 2022-es országgyűlési választásokon is megmutatkozott.
Akkor a választók egy békepárti és egy háborúpárti kínálatból választottak, az eredmény pedig egyértelmű volt.
– részletezte. Az elemző felhívta a figyelmet: a szomszédban dúló háború alapvetően egy biztonsági kérdés, azaz alkalmas arra, hogy országos politikai téma legyen belőle, önkormányzati szinten viszont kétli, hogy ez a kérdés kerülne a középpontba.
Azonban mivel most nemcsak önkormányzati, hanem európai parlamenti választások is lesznek, amelyen szintén inkább a nemzetközi kérdések kerülnek előtérbe, ott sokkal valószínűbb ennek a témának az ismételt felértékelődése.
– Személy szerint úgy gondolom, a háború kérdéséhez való viszony meghatározó marad, ám kevésbé az önkormányzatin, sokkal inkább az EP-választásokon lesz mérvadó – zárta gondolatait az elemző.
Borítókép: Karácsony Gergely főpolgármester a Budapesti Közlekedési Központ sajtótájékoztatóján (Fotó: Magyar Nemzet/Mirkó István)