Több mint egy évvel ezelőtt debütált az a családjogi rendelkezés, amely lehetőséget teremtett arra, hogy a gyermek a család felbomlása ellenére is szoros kapcsolatban maradhasson a szüleivel – jogilag is. Az úgynevezett váltott gondoskodás lényege, hogy a szülők felváltva és azonos időtartamban jogosultak és kötelesek a gyermeket gondozni, nevelni. – A gyerekjogi szemlélet nagyon markánsan jelen volt az elmúlt tíz év jogalkotásában: a gyermekbarát igazságszolgáltatás kialakítása mellett egyre inkább előtérbe került a válóperek legnagyobb „vita tárgya”, a gyermekek érdekeinek érvényesítése. A jogszabállyal a szülők lehetőséget kaptak a nevelés időarányosan egyenlő megosztására, de a bírósági döntések még mindig csak arra vonatkoznak, hogy melyik fél alkalmasabb a gyermeknevelésre – magyarázta Wopera Zsuzsa. Az Igazságügyi Minisztérium miniszteri biztosa annak a munkacsoportnak a vezetője is egyben, amely a váltott gondoskodásról szóló törvény kidolgozásában részt vett. A professzor szerint szemléletváltozásra lenne szükség egymással harcoló jogkeresők és jogalkotók részéről. Kiemelte:
A gyermek nem egy eszköz, hanem a folyamat aktív szereplője
Hozzátette: ezzel egy időben a jogszabály a bíróságot felhatalmazza arra is, hogy amennyiben az a kiskorú gyermek érdekében áll, az egyik szülő kérelmére is a közös szülői felügyeletről döntsön. – Ennek lényege, hogy a gyermeket értesíteni kell a nyilatkozattétel lehetőségéről, vagyis abban a perben, amelyben az ő sorsáról fognak dönteni, biztosítani kell a megszólalás lehetőségét – mondta.
A miniszteri biztos felidézte, hogy a hazai családjog formálására nagy hatással volt az Európa Tanács egyik 2015-ös jelentése, amely szintén megerősítette, hogy a szülők egyenlőségét törvényi keretek között kell biztosítani, hogy a gyermeknek lehetősége – és joga – lehessen arra, hogy mindkét szülővel szoros kapcsolatban maradhasson a válást követően is. A jelentésben leírják: „Foglalkozni kell a férfiak mint fiúk, serdülők és apák változó szerepével a társadalomban, és azokkal a kihívásokkal, amelyekkel a felnövekvő fiúk szembesülhetnek. Fontos, hogy előmozdítsuk mindkét szülő közös felelősségvállalását a gyermekek oktatásában és nevelésében, és minden erőfeszítést megteszünk annak érdekében, hogy az apáknak lehetőségük legyen részt vennie gyermekük életében.”