– A kormány várja az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának kezdeményezését az úgynevezett dollárbaloldal külföldi kampányfinanszírozásáról szóló nemzetbiztonsági jelentés nyilvánosságra hozatalára – mondta Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón. A miniszterelnökséget vezető miniszter úgy fogalmazott, ha az erről szóló levél megérkezik, a kabinet támogatja a titkosság feloldását.
Gulyás Gergely azt is elmondta, a kabinet tárgyalt a jelentésről.
Aki azt ismeri, annak nem lehet kétséges, hogy a dollárbaloldal elnevezés az egy már-már hízelgő neve a magyar baloldalnak azután, amit az ország és a törvények ellen elkövettek az előző választási kampányban
– fogalmazott a miniszter. Hangsúlyozta, nincs olyan demokratikus ország a világon, ahol megengedett, hogy külföldről támogassanak politikai pártokat. Ilyen nagyságrendben pedig ez végképp példátlan. Közölte azt is:
a jelentésben vannak olyan új és meglepő részletek eddig kellő hangsúlyt nem kapott szereplőkről is, amelyeket érdemes lenne megismernie a közvéleménynek.
Feloldhatják a titkosítást
A baloldalt érintő külföldi kampányfinanszírozási ügy a nemzetbiztonsági bizottság szerdai ülésén is napirenden volt. Sas Zoltán, a bizottság jobbikos elnöke a zárt ülés után a Magyar Nemzetnek annyit elárult,
az ülésen meghallgatták a Nemzeti Információs Központ összefoglaló jelentését a tavalyi országgyűlési választások külföldi befolyásolásával kapcsolatban, majd a bizottság kezdeményezését támogatva a titokgazdához fordult, hogy a titkosítás feloldását kérje.
– Legkorábban a jövő hét második felére érkezhet meg a feloldás, a dokumentumokat azután a bizottság is közzéteszi saját honlapján – fogalmazott lapunknak az elnök, így
hamarosan újabb részletek derülhetnek ki a baloldal külföldi kampányfinanszírozásáról.
Ugyancsak a szerdai ülés után Kocsis Máté, a bizottság fideszes tagja úgy fogalmazott,
új nevek, új adatok, és olyan új tények váltak ismertté, melyek segítenek jobban megérteni, a dollárbaloldal kulcsfigurái hogyan szervezték meg a pénz útját, miként gazdagodtak a néhány külföldi »mikroadományozó« milliárdjaiból, és hogyan készítették elő a külföldi beavatkozási kísérletet a magyar választásokba 2022 elején.
A Fidesz frakcióvezetője jelezte, azért kezdeményezte ismét a titkosítás feloldását, mert hazánk belügyeibe való durva beavatkozásról van szó, amiről a magyar állampolgároknak joguk van tudni, és amely nem ismétlődhet meg. – Sem egy év múlva az európai parlamenti és önkormányzati választáson, sem máskor. Magyarország szuverenitása nem játék!
A dollárbaloldal persze mindent tagadni próbál. De hamarosan kiderül, nagyon is tudtak a történtekről. Szövevényes céghálókon keresztül trükköztek a külföldről kapott pénzzel
– hangsúlyozta a politikus.
Elgurult dollárok
Kocsis Máté kitért a baloldali pártokat érintő ÁSZ-büntetésre is, amely szerint a 2022-es országgyűlési választáson közös listát állító hat párt 3,2 milliárd forint büntetést kaphat külföldi finanszírozás miatt. Mint Kocsis Máté fogalmazott, „a magyar jogszabályok világosak, ezért
javaslom a dollárbaloldal pártjainak, keressék meg az elgurult dollárokat, és fizessék ki a bűn árát. Ha nem találják, beszéljenek egymással.
Milliókból milliárdok
Ismert: az elmúlt harminc év legsúlyosabb kampányfinanszírozási botránya robbant ki,
amikor tavaly augusztusban Márki-Zay Péter a Magyar Hang Gulyáságyú című podcastjében elszólta magát – vagy tudatosan tett említést arról –, hogy az általa alapított MMM még júniusban, tehát jóval az országgyűlési választások után is több száz milliós támogatást kapott az Egyesült Államokból.
Mint a baloldal korábbi közös miniszterelnök-jelöltje fogalmazott, ennek a segítségével tudták kifizetni „a kampány utolsó számláit”. Szavaiból kiderült, hogy a júniusi támogatás egy összegben érkezett az Action for Democracy nevű amerikai alapítványtól, amelytől egyébként korábban is kaptak már „három-négy nagyobb tételt”.
Az Action for Democracy egy, az Egyesült Államokban 2022 elején alapított NGO, elnök-igazgatója pedig nem más, mint Karácsony Gergely akkori városdiplomáciai tanácsadója, Korányi Dávid, aki korábban Bajnai Gordon miniszterelnöki főtanácsadója is volt.
Márki-Zay Péter nem sokkal később nyilvánosságra hozta mozgalmának teljes elszámolását a beérkezett adományokról.
Bár ebből nem derül ki, hogy pontosan kiktől érkeztek a néhol elképesztő összegek, az biztos: az Action for Democracyn keresztül nyolc, összesen 1,86 milliárd forintnak megfelelő USA-dolláros „makroadomány” duzzasztotta az MMM számláját.
Borítókép: Havran Zoltán/Magyar Nemzet