− Meg kell őrizni Európa keresztény gyökereit, politikai és kulturális identitását, folytatni kell az Európai Unió bővítését, olcsó energiára van szükség, és a kontinensnek katonailag is meg kell tudnia védenie magát – fogalmazott Orbán Balázs a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a Közép-európai együttműködés a háború árnyékában című konferencián. A miniszterelnök politikai igazgatója a geopolitikával kapcsolatban azokról az elméletekről beszélt, amelyek szerint Európának „rá kellene simulnia egy másik erőre“, és ezzel együtt védekezésre és bezárkózásra kellene berendezkednie gazdasági és kulturális téren is.
Mi, magyarok úgy látjuk, ez egy hibás elképzelés, mert Európa mindig is akkor volt sikeres, amikor nyitott volt a világra, amikor vállalta a közvetítő szerepet Nyugat és Kelet között, amikor tudott a béke hangján szólni és békésen kereskedni
– emelte ki Orbán Balázs. Az együttműködés területeiről kifejtette: külön-külön egyik közép-európai ország sem elég erős ahhoz, hogy önálló javaslatokat fogalmazzon meg, de együtt vagy Németországgal kiegészülve ez lehetséges lenne. Rámutatott, hogy a V4-es országok az uniós GDP közel nyolc százalékát adják, miközben a déli országok gazdasági súlya csökken.
− Ne vegyük el az európai országok politikai és kulturális identitását. Európa ereje ebben a sokszínűségben rejlik, és válságállóvá teszi a kontinenst – mondta Orbán Balázs, aki szerin fel kellene hagyni azzal a gyakorlattal, hogy Brüsszelből ítélkeznek egy-egy tagállam identitása, kultúrája, nemzeti sajátosságai felett, mert ez nem segíti az integrációt.
Úgy véli, folytatni kellene az unió bővítését, mert ez minden európai polgár és uniós állam érdeke. A miniszterelnök politikai igazgatója úgy fogalmazott, az ukrajnai háború rávilágított, hogy az unió még a szomszédjában lévő konfliktusokat sem képes kontrollálni, viszont újra vonzóbbá kell tenni az Európai Uniót, hogy minél többen csatlakozni akarjanak.
Ugyanakkor figyelmeztetett: éppen a bővítés miatt akarják megszüntetni a tagállamok önálló külpolitikáját, amellyel le kellene mondaniuk a szuverenitás egyik legfontosabb ismertetőjegyéről. Szerinte azonban inkább a brüsszeli bürokráciát kellene csökkenteni, és egy rugalmasabb keretrendszert kialakítani.
− Európának képessé kell válnia megvédeni önmagát, ehhez pedig katonai erő kell. Növelni kell a védelmi kiadásokat és megerősíteni az európai hadiipart, hogy versenyképes lehessen a legfejlettebb hadászati technológiák révén is. Olyan uniós együttműködést kell kialakítani, amely képessé teszi a nemzeti hadseregeket arra, hogy közös erővel szavatolják saját biztonságukat – fejtette ki.