– A kormány stratégiai partnerként tekint az egyházakra a gondoskodáspolitikában, és a gyermekvédelemben – mondta Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára Szegeden, az ÁGOTA Országos Gyermekvédelmi Konferencián. Úgy vélte, a hatékony és hatásos gyerekvédelem egyik kulcspontja az, hogy a területen dolgozók minél szélesebb körben vonják be a gyermekvédelmi munkaviszonyban lévők mellett az önkénteseket, a civileket és a gazdasági társaságokat is.
– A gyermekvédelemben megvan az a lehetőség, hogy „embert építsünk” a megtört gyermekből, és „új értelmet adjunk” egy traumatizált életnek
– mondta az államtikár.
Fülöp Attila kiemelte: a kormány további programokat fog kidolgozni arra, hogy a gyermekek iskolai támogatását megerősítse, ezért jött létre az Apponyi Franciska jövőműhely program is, amelynek célja, hogy a felnőtté váló fiataloknak jövőképet biztosítson. A 23 ezer gondoskodásba vett gyermek 70 százaléka ma már nevelőszülőnél él, a foglalkoztatott nevelőszülők száma pedig az elmúlt négy évben háromszázzal emelkedett. Toborzásuk folyamatos munkát igényel – ismertette az államtitkár.
Emlékeztetett arra is, hogy
2014-től vezették be a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt, 2020-ban a nevelőszülői gyedet, 2021-ben megemelték a különleges és speciális nevelési igényű gyermekek után a nevelőszülők díját. Ezenkívül tavaly a gyermekotthonban dolgozók pótlékát ötszörösére, idén a nevelőszülők nevelési ellátmányát 25 százalékkal növelték. A nevelőszülői hálózatot működtetők tavaly óta rezsikompenzációban részesülnek
– idézte fel.
Fülöp Attila hangsúlyozta, hogy az egyházaknak a segítségre szorulók támogatásában szerzett több évszázados, évezredes tapasztalatait közös érdekünk segítségül hívni. Az ÁGOTA Országos Gyermekvédelmi Konferencia közel 500 résztvevővel kitűnő lehetőséget biztosít arra, hogy megtárgyalják a gyermekvédelem aktuális kihívásait, jövőbeni lehetőségeit – fogalmazott.