„Magától értetődő, hogy a Pride örömünnep, a szeretet ünnepe, a szabadság ünnepe” – fogalmazott Karácsony Gergely a Facebook-oldalán, miután köszöntötte a 28. Budapest Pride fesztiválon résztvevőket. A főpolgármeszer a bejegyzésében hangsúlyozta, hogy Budapest elfogadó és szabad város, és „büszke minden egyes polgárára, aki kiáll a saját és mások szabadságáért”. Hozzátette, a „szeretet, a szerelem szabadsága a legalapvetőbb jog, amit tűzön-vízen át védenünk kell”.
A főpolgármester szerint a gyűlöletre, megkülönböztetésre, kirekesztésre épülő politikának nincs esélye maga alá gyűrni a nagyvárosokat, így Budapestet sem, mivel „ez a politika a félelemre épül, a félelem alapja pedig a megismerés hiánya”. „Budapest nagyszerűségét a sokszínűsége adja. Magától értetődő tehát, hogy idén is kitűzzük a szivárványos zászlót a Városházára. Magától értetődő, mint két ember szerelme. Magától értetődő, hogy Budapest olyan város, ahol mindenki azt szeret, akit csak akar” – vélekedett a városvezető.
Ahogy arról lapunk beszámolt, a Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat mellett az LMBTQ-közösség érdekeit védő Soros-szervezetek és a Sokszínű Magyarországért országgyűlési képviselőcsoport is képviselteti magát a 28. Budapest Pride fesztiválon.
A harmincnapos rendezvénysorozaton a pedagógusokat is képzésben részesítik, bemutatják a magyarországi iskolákat és munkahelyeket célzó Befogadó terek programot, Bősz Anett DK-s főpolgármester-helyettes pedig egy heteken át tartó LMBTQ-kiállítást nyit meg.
Emellett a héten David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete a júniusi pride-hónapra hivatkozva hívta össze a másságukat nyíltan vállaló, ismert magyar személyeket, köztük az LMP társelnökét, Ungár Pétert, a DK pártigazgatóját Sebián-Petrovszki Lászlót, aki egyben a Sokszínű Magyarországért elnökségi tagja is, illetve Barabás Richárdot, a XI. kerület párbeszédes alpolgármesterét.
Eközben a Pew Research Center 24 országban végzett legújabb felmérése szerint az azonos neműek házasságával kapcsolatos attitűdök nagyon eltérőek a világon.
Eszerint Magyarországon a jobboldali érzelmű polgárok 75 százaléka, míg a baloldali polgárok 50 százaléka ellenzi az azonos neműek házasságát.
A kutatók azt is kimutatták, hogy az azonos neműek törvényes házasságának támogatottsága általában alacsonyabb azokban az országokban, ahol nagyobb arányban vallja magát a lakosság vallásosnak. A tanulmányban emellett megállapították, hogy a fiatalok sokkal inkább elfogadóak a kérdésben, mint az idősebb korosztály.
Borítókép: LMBTQ-zászló a budapesti Városházán (Fotó: Facebook)