Az Alapjogokért Központ szerint ellentmond az alaptörvénynek és a józan észnek is az a bírósági döntés, amely szerint egy férfinak született, de később nőként élő ember is jogosult a Nők 40 igénybevételére. A központ MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében felidézte, nemrég a Veszprémi Törvényszék úgy döntött, hogy szűkítő az a jogértelmezés, hogy a nők számára 40 év munka utáni kedvezményes nyugdíj igénybevételéhez a munkában töltött évek során is nőnek kell lenni. Az Alapjogokért Központ szerint
veszélyes, érthetetlen, az írott joggal és a józan ésszel is szembenálló döntést hozott a bíróság, ráadásul szembement az alaptörvénnyel is, amely értelemszerűen nem ismer olyan művileg kreált fogalmakat, mint a transzneműség, mivel a születési nemet védi és kifejezetten a nők számára garantál olyan külön intézkedéseket, mint a Nők 40.
Ezzel kapcsolatban megjegyezték azt is, hogy a pontos jogértelmezési kötelezettségeiről is megfeledkezett a bíróság, hiszen a jogalkalmazás során a jogszabályok szövegét elsősorban azok céljával és az Alaptörvénnyel összhangban kell értelmezni, és abból kell kiindulni, hogy a józan észnek és a közjónak megfelelő, erkölcsös célt szolgálnak. A jogalkotó akaratát, a jogszabály célját tudatosan figyelmen kívül hagyó döntés „intő jel arra, hogy a genderlobbi az uniós jogra hivatkozó bíróságokat is elérte”, ezért az Alapjogokért Központ támogatja Selmeczi Gabriella fideszes képviselő javaslatát, hogy pontosítani szükséges a jogszabályokon – olvasható a közleményben.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)