Az elmúlt négy évtized kiemelkedő és tanulságos bűnügyei közül is kiemelkedik Heves vármegyében az alábbi, nem mindennapi szomszédvita – írja a HEOL.
– Eltaposlak, nem félek semmitől, mert már ültem börtönben is! – ordította a most már vádlott.
– Tőled sem fél senki, menj be, ne kiabálj! – válaszolt nem kisebb hangerővel a most már sértett.
A HEOL felemlít egy párbeszédet, ami még 1983. április másodikán, harminckilenc esztendeje hangzott el egy Heves megyei faluban a két ember között.
„M. L. és P. V. voltak a főszereplők, akik hosszú éveken át a lehető legjobb szomszédságban voltak egymással, ám utóbb a telekhatárral kapcsolatban vita támadt közöttük.” Így írt a Népújság az 1984. szeptember hatodikai számában az ügyről, amelyben büntetőtárgyalást tartottak.
A megyei főügyészség vádiratában foglaltak szerint az említett napon M. L. alaposan felöntött a garatra. Kezébe vette a hosszú nyelű favágó fejszéjét, hogy azzal felaprítja a másnapra tüzelőnek valót. Miközben haladt a fáskamra felé, a szomszédban meglátta P. V.-t, aki épp a két kiskorú gyermekével játszott. Elindult felé, bezúzta a kaput, majd a fejszével teljes erejével, felülről lefelé a sértett fejére próbált ütni. Az ölésre is alkalmas szerszám – P. reflexének köszönhetően – csak a sértett jobb vállába csapódott, és a lapocka izomzatába hat centiméter mélyen behatolt. A helyszínre érkezett közben a megtámadott ember felesége is, aki felmosófával próbálta megvédeni az urát. Beavatkozása olyannyira sikerült, hogy rövid dulakodás után el tudta venni a favágó eszközt M. L.-től – írja a HEOL.
Az elsőfokú tárgyaláson a vádlott tagadta támadó szándékát, azt vallotta, provokálták a szomszédok, akik ráadásul őt is megsebesítették. Az orvosszakértő véleménye s az esetnél jelen lévők vallomása alapján állapították meg a fejszés szomszéd bűnösségét emberölés bűntettének kísérletében. Ezért őt mint visszaesőt öt év börtönbüntetéssel sújtotta, mellékbüntetésül ugyanennyi időtartamra eltiltotta a közügyek gyakorlásától a Heves megyei Bíróság büntetőtanácsa. Az ítélet ellen a vádlott és védője fellebbezést nyújtott be.
Másodfokon a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú ítéletet helybenhagyta, így az jogerőre emelkedett.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)