Bojan Soralov észak-bácskai körzetvezetőtől a Pannon RTV munkatársai megtudták, hogy nemcsak Hajdújáráson, hanem Nagykikindán, Palicson, Horgoson és Szabadkán is lövöldöztek a migránsok, illetve az őket szállítgató embercsempészek. Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy az Európai Unió a korábbi migránsbetelepítési kvótán felül egy több tízezres migránstábor, vagy migránsgettó kiépítésére kötelezné Magyarországot, hazánknak 12 hét alatt kellene elbírálni a menekültkérelmeket.
Nem őrizhetnénk a migránsokat
„Az unió azt az elképzelést erőlteti, hogy nem zárhatnánk, nem őrizhetnénk a migránsgettókat. A migránsok közé beépült bűnszervezetek tagjai itt is arra törekednének, hogy – Szerbiában és különböző nyugat-európai országokban tapasztalható módon – olyan pozíciókhoz jussanak, amelyen keresztül uralni tudják a prostitúciót, a kábítószer-, a fegyver- és cigarettacsempészetet. Ez konfliktusokkal jár” – állapította meg Horvát József. A szakértő elmondta,
az elmúlt hónapokban különböző bűnszervezetek tagjai automata gépkarabélyokat, lőszert, kézigránátot próbáltak Magyarország déli határán keresztül Nyugat-Európába szállítani.
Mint kifejtette, ezekkel az eszközökkel az ottani, migrációs hátterű bűnszervezeteiket szerelik fel. – Svédországban a robbantásos, automata fegyverekkel vívott háborúk szinte mindennaposak a bűnbandák között. Említhetnénk a franciaországi migránslázadás polgárháborúhoz közelítő napjait is, amikor automata fegyverekkel lőttek a rendőrökre a migránsok. Ahol üzleti igény van, ott a szervezett bűnözés gyorsan megjelenik, hogy azt kielégítse.
A délszláv feketepiacon, a volt jugoszláv fegyvergyárakból kikerült, szovjet mintájú fegyverekhez viszonylag gyorsan és könnyen hozzá lehet jutni
– mondta. A szakértő hozzátette: nem tudjuk kizárni, hogy akár Ukrajnából is érkezhetnek fegyverek, de ennél nagyságrendileg nagyobb az esélye annak, hogy a délszláv szervezett bűnözés a volt jugoszláv fegyvereket árusítja. – Tudjuk azt, hogy Jugoszlávia szétesése után sokkal szabadabb módon működött a fegyverpiac, így jelentős mennyiségű fegyver van a lakosságnál és bűnszervezeteknél a mai napig. Utóbbiak ezekkel folyamatosan üzletelnek – mondta.
A jövőben akár fegyverekkel is védhetjük magyar határt?
– Az illegális embercsempészek még visszafogott módon igyekeznek megfélemlíteni a magyar határt őrző katonákat, rendőröket. Üveggolyókkal, professzionális csúzlikkal, de láttunk olyan esetet is, hogy betonvassal szúrták át a járőrkocsi szélvédőjét. Odáig azonban még nem jutottak el, hogy a fegyverek mutogatásán túl éles lőfegyverekkel támadást intézzenek a rendvédelmi szakembereinkkel szemben.
Ennek az az oka, hogy nem szeretnének még szigorúbb határőrizetet Magyarország déli végein. Nyilvánvaló, hogy ha ilyen támadás érné a határrendészeinket, hazánk akár katonai eszközökkel is biztosíthatná a déli határ védelmét
– árulta el a szakértő. Horváth József elmondta, Szerbia jelenleg két malomkő között őrlődik. – Az uniós előszobában toporog évek óta, s az EU ajánlásai kapcsán igyekszik megfelelni az elvárásoknak, másfelől nagyon erős a nyomás a szerb kormányra a lakosság részéről. A lakosság vissza szeretné kapni a békét és a biztonságot. A szerbek ezen elvárások szerint intézkednek. Az embercsempészek pedig az üzleti érdekeiket védik, akár a szerb hatóságokkal szemben is – zárta gondolatait az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pannon RTV)