Díszdoktorrá avatták a kopt pápát

II. Tavadrosz kopt pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen történő díszdoktorává avatása után úgy nyilatkozott: ezzel a kopt egyház Egyiptomban és az egész világon folytatott szeretettel teli tevékenységét is elismeri az intézmény. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes köszönetét és elismerését fejezte ki Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnöknek a keresztények támogatásáért és az Egyiptomban tapasztalható politikai stabilitásért, biztonságért és fejlődésért.

Munkatársunktól
2023. 08. 21. 19:00
II. Tavadrosz kopt
Budapest, II. Tavadrosz kopt egyházfő díszdoktorrá avatása Fotó: Teknős Miklós
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem díszdoktorává avatták II. Tavadrosz kopt pápát, a díszoklevelet Kuminetz Géza, az egyetem rektora adta át a kopt ortodox egyház vezetőjének hétfőn Budapesten − adott hírt róla a távirati iroda. Semjén Zsolt egyházi kapcsolatokért felelős miniszterelnök-helyettes az ünnepség után újságíróknak arról beszélt: a magyar–egyiptomi kapcsolatok kitűnőek, nemcsak gazdasági és politikai szempontból, hanem kulturális, szellemi és spirituális értelemben is. Ennek bizonyítéka II. Tavadrosz magyarországi látogatása. 

 

A miniszterelnök-helyettes köszönetét és elismerését fejezte ki Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnöknek a keresztények támogatásáért és azért a politikai stabilitásért, biztonságért és fejlődésért, amelynek tanúi lehetünk Egyiptomban.

 

II. Tavadrosz a díszdoktori oklevelet megköszönve azt mondta: ezzel a kopt egyház Egyiptomban és az egész világon folytatott szeretettel teli tevékenységét is elismeri az egyetem. Az ünnepségen tartott előadásában a kopt egyházfő kiemelte: a kopt ortodox egyház elkötelezett a tudomány, az oktatás és a társadalmi fejlődés mellett. Ezt szolgálják a kopt egyház iskolái, kórházai, diákotthonai, menekülteket és hajléktalanokat ellátó intézményei.

A kopt pápa elismeréssel szólt arról, hogy Magyarország is nagy hangsúlyt helyez az oktatásra és a tudományra, és megköszönte az egyiptomi diákoknak nyújtott ösztöndíj-lehetőségeket.

II. Tavadrosz kopt
Fotó: Teknős Miklós

Kitért arra is, a keresztény társadalmi fejlődés ötféle szereteten alapszik: Isten mint teremtő szeretetén, az Isten által teremtett természet szeretetén, a felebarát szeretetén, a hazaszereteten és az örökkévalóság szeretetén. A kopt egyházfő a keresztények feladatának nevezte, hogy a szeretetet válasszák akkor is, ha ezzel szembemennek a „kapzsi és önző világgal”. 

Hangsúlyozta a kiállás fontosságát a család értékei mellett és közös, határozott fellépésre szólított az Isten által teremtett emberi természetet meggyalázókkal szemben.

Kuminetz Géza, az egyetem rektora köszöntőjében azt mondta: az egyetem életében kitüntetett pillanat a doktoravató, és ritka, minősítetten nagy esemény a díszdoktoravatás. A díszdoktorrá avatással nemcsak a szigorúan vett pozitív tudományok műveléséből fakadó érdemet, hanem a „nagyobb bölcsességet” is díjazza az egyetem. II. Tavadrosz a pozitív tudományok művelőjének, gyógyszerésznek tanult, élete egy pontján mégis úgy döntött, szerzetes lesz, hogy a „nagyobb bölcsességet” is elsajátítsa, és művészi fokra fejlessze annak művelését − tette hozzá az egyetem rektora.

Az ünnepségen részt vett Varga Zs. András, a Kúria elnöke, Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára, Tóth Tamás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára, Kocsis Fülöp hajdúdorogi görögkatolikus érsek-metropolita és Michael Wallace Banach apostoli nuncius. 

A szombaton a magyar kormány meghívására négynapos látogatásra hazánkba érkező, 2012 óta a kopt ortodox egyház élén álló II. Tavadrosz részt vett a Szent István-napon tartott ünnepi szentmisén a budapesti Szent István-bazilika előtt, ahol 

Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek hangsúlyozta: részvétele tanúságtétel a keleti és nyugati keresztények összetartozásáról és testvériségéről, egyben alkalom az imára a keresztények egységéért.

A kopt ortodox egyház Egyiptom legnagyobb keresztény egyháza, a kereszténység legősibb szervezete. A hagyomány szerint Szent Márk evangelista alapította az észak-egyiptomi Alexandriában az I. század elején, ő volt a város első püspöke. Becslések szerint a 93 milliós lélekszámú, többségében muszlim egyiptomi lakosság mintegy tíz százalékát teszik ki a koptok.

Borítókép: Semjén Zsolt és II. Tavadrosz (Fotó: Teknős Miklós)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.