A Vona Gábor-féle Második Reformkor múlt heti megalapítása is jól beilleszthető a Jobbik évek óta tartó bomlási folyamatába. A párton belüli széthúzás és széles körű elégedetlenkedés az egykori elnök által szorgalmazott, néppártosodásként aposztrofált balratolódással jelent meg, s a belső konfliktusok elmérgesedésével megállíthatatlanná vált a Jobbik eljelentéktelenedése.
Ez a közös a Jobbikban és az egykori Jugoszláviában
Immár hét részre oszlott fel a Jobbik a Vona Gábor által gründolt Második Reformkor megalapításával, ám az utódpártok közül jelenleg csak az eredeti, radikális vonalat képviselő Mi Hazánk képes megugrani a Parlamentbe bejutás küszöbét. A közel tíz éve „néppártosodó” Jobbik támogatottsága szinte mérhetetlen szintre süllyedt, de a baloldali fordulattal még a párt mélyen gyökerező antiszemitizmus problémáját sem tudták orvosolni.

– Mert a helyzet az, hogy a Jobbik lelkét, amelyet 2006 után az én vezetésemmel adtunk ennek a közösségnek, most az én vezetésemmel vettük el – írta Vona 2016-ban a közösségi oldalán a néppártosodásról, talán nem is sejtve, hogy szó szerint valósul majd meg a kijelentése.
Vona után a vízözön
Az ominózus deklarációt követően a vidéki alapszervezetek tömegével kezdték felszámolni magukat országszerte, de még ennél is nagyobb csapást jelentett a Jobbikra nézve, hogy a 2018-as, 25 százalékos eredményt hozó választást követően Vona távozott a párt éléről. Ezután gyakorlatilag dominóeffektus indult be, egymás után hagyták ott meghatározó politikusai a Jobbikot, amely az elmúlt néhány évben – Vona új formációját is beleszámolva – hétfelé szakadt, vagyis annyi részre hullott szét, mint az egykori Jugoszlávia.
Miután a Vona Gábor által támogatott Sneider Tamást választották meg elnöknek a Jobbik 2018. májusi tisztújító kongresszusán, a korábbi, radikális vonalat képviselő Toroczkai László alelnök bejelentette, hogy Mi Magunk néven platformot alakít a párton belül.
Ezt az elnökség nem támogatta, s a hónapokig húzódó konfliktus után 2018 júniusában Toroczkait kizárták a Jobbikból. Ezt követően – Dúró Dórával és Novák Előddel együtt – megalapította a Mi Hazánk Mozgalom nevű szervezetet, amely ugyanabban a hónapban párttá alakult.
További Belföld híreink
Tisztogatások
Ebben az időszakban több más ismert jobbikos is távozott az egyre mélyebb válságba kerülő párt országgyűlési frakciójából. Apáti István, Fülöp Erik és Volner János is a Mi Hazánk Mozgalomhoz csatlakozott, ám utóbbi 2020 őszén saját pártot alapított Volner Párt néven. Magánéleti okokra hivatkozva 2018 decemberében Staudt Gábor is lemondott a parlamenti mandátumáról, a következő év februárjában pedig Hegedűs Lórántné is megtette ugyanezt, egyúttal a pártból is kilépett.
Jakab Péter 2020. januári elnökké választásával újabb kilépési hullám indult be a Jobbikban.
A párt parlamenti frakciójából néhány hónap leforgása alatt távozott Farkas Gergely, Szávay István, Varga-Damm Andrea, Sneider Tamás, Bana Tibor és Bencsik János. Utóbbi Polgári Válasz elnevezéssel alapított pártot 2020 decemberében, amelyhez a következő év elején Sneider is csatlakozott. Varga-Damm Andrea szintén pártalapítással kísérletezett, aminek az eredménye a 2021 májusában bejegyzett Reformerek lett.
Megtizedelődött frakció
Három év sem telt el a 2018-as választás után, s a Jobbik 26 képviselőjéből mindössze kilencen maradtak a párt parlamenti frakciójában. Emellett az önkormányzati szférában is tapintható volt az elégedetlenség a Jobbik új vezetésével szemben, hiszen 2020 nyarán például Mirkóczki Ádám, Eger polgármestere is lemondott a párttagságáról.
Míg a Mi Hazánknak könnyedén sikerült megugrania a parlamenti küszöböt tavaly áprilisban, a Volner Párt és Varga-Damm alakulata meg sem mérették magukat a választáson.
A listát szintén nem állító Polgári Válasz pedig csúfosan leszerepelt abban az egyéni körzetben, ahol az egyetlen jelöltjét indította, hiszen a Jász-Nagykun-Szolnok megye 1-es számú egyéni választókerületében rajthoz álló Csikós Attila mindössze 521 szavazatot kapott.
A Jobbik oszlása a 2022-es választás után is folytatódott. A pártelnöki székben Gyöngyösi Márton által váltott Jakab Péter Nép Pártján elnevezéssel indított el egy új formációt, Vona Gábor pártalapítása pedig az utolsó az exjobbikosok hasonló akcióinak sorában.
További Belföld híreink
Kiirthatatlan zsidógyűlölet
Mindeközben a folyamatos tisztogatásokkal, a „vadhajtások” lenyesegetésével, valamint a Gyurcsány Ferenc vezette szivárványkoalícióban történő feloldódással sem sikerült igazán néppártosodnia a Jobbiknak. Amellett, hogy a közvélemény-kutatók jelenleg már jócskán a parlamenti küszöb alatt mérik az egykori radikálisokat, a párt mind a mai napig nem volt képes feldolgozni a szélsőséges múltját.
Az elmúlt években ugyanis az önmagát immár mérsékeltnek címkéző Jobbik több aktív politikusáról derült ki, hogy fajgyűlölő nézeteket terjesztett.
A 2020-as szerencsi időközi választáson a szivárványkoalíció egészének a támogatását maga mögött tudó Bíró László például antiszemita és rasszista bejegyzéseket osztott meg a Facebook-oldalán. A zsidókat például tetűcsúszdásoknak hívta, Budapestet pedig Judapestnek nevezte. A neonáci múltú Tóth Péter mögé is beállt több baloldali párt a 2022-es országos választást megelőző ellenzéki casting kezdetén, ám végül mást indítottak, miután kiderült, hogy a Jobbik szegedi és Csongrád megyei elnöke a saját közösségi oldalán nyilvánosan követelt fajvédelmet, „bibsizett”, a homoszexuálisokat pedig genetikai hulladéknak nevezte.
További Belföld híreink
Sneider Tamás feleségéről olyan fotó került elő, amelyen a nő náci módra tisztelgett, Jakab Péter sofőrje pedig Auschwitzban, az egykori haláltábor területén fényképezkedett karlendítéssel pózolva.
A fentebb már említett Szávay István nem sokkal a Jobbikból történő kilépése előtt azzal dicsekedett egy nyilvánosságra került felvételen, hogy orrba vágott egy zsidó nőt. Tavaly Z. Kárpát Dániel Jobbik-alelnökről ugyancsak előkerült egy karlendítős videó, amely kapcsán az amerikai Jewish Voice nevű lap is közölt egy cikket a párt mélyen gyökerező antiszemitizmusáról.
Borítókép: Egyre több a párt a baloldalon: Vona Gábor is új pártot alapított (Fotó: Kovács Tamás)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Lázár János: A normalitás öt pontja
A miniszter szerint a következő évtized tétje, hogy a magyarok sorsáról ne mások döntsenek.

Kocsis Máté érdekességet osztott meg Magyar Péter fiatalkoráról
A Fidesz frakcióvezetője szerint Magyar Péter ma is a fiatalkori félelmei elől menekül.

Megérkezett Magyarországra az áprilisi hó + videó
Kifehéredett a táj a Füzéri vár környékén

Németh Szilárd Bécsben járt: a sógorok is sokkal többet fizetnek rezsire, mint mi
A Fidesz politikusa az osztrák Szabadságpárt szakértőivel is találkozott.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Izraeli és magyar zászlót is összetéptek vandálok a Lánchídon

Bognár György váratlant húzott Bödével és Ádám Martinnal, lebénult a Nyíregyháza

Riadóztat a NASA: borzalmas hírt közöltek a várospusztító aszteroidáról

Bejelentést tett a tűzszünetről Volodimir Zelenszkij + videó

Egy ország szorít érte: Kómában fekszik a 43 éves színész, nagy a baj

Netanjahu Orbántól mindjárt Trumphoz tart, megbeszélnivalójuk van

Nagy Bandó András remegő szájjal, fröcsögve szállt bele Orbánba

Bárány három góljával, öt év után nyert újra keleti rangadót a Loki, és ellépett a kieső helyről

Milák Kristóf fontos döntést hozott az országos bajnokság előtt

Gulácsi Pétert a kezdőbe nevezte Lőw Zsolt, de gyorsan megbánta + videó

Kiderült Magyar Péter hatalmas titka, Kunhalmi Ágnes nem tudta tartani a száját

Francia és spanyol férfiak rongáltak izraeli és magyar zászlókat a Lánchídon
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Lázár János: A normalitás öt pontja
A miniszter szerint a következő évtized tétje, hogy a magyarok sorsáról ne mások döntsenek.

Kocsis Máté érdekességet osztott meg Magyar Péter fiatalkoráról
A Fidesz frakcióvezetője szerint Magyar Péter ma is a fiatalkori félelmei elől menekül.

Megérkezett Magyarországra az áprilisi hó + videó
Kifehéredett a táj a Füzéri vár környékén

Németh Szilárd Bécsben járt: a sógorok is sokkal többet fizetnek rezsire, mint mi
A Fidesz politikusa az osztrák Szabadságpárt szakértőivel is találkozott.