A hatóság azt is megállapította: a célhoz kötöttség követelményét sértő első három kérdés esetén az adatkezelő érdemi célja nem a kérelemben meghatározott közlekedési tárgyú kérdésekről való konzultáció volt, hanem az, hogy az adatkezelő a polgárok részére
saját politikai álláspontját ossza meg közvetlen levelezés formájában, ezért a hatóság ezt a célt politikai marketingként azonosítja.
A 18 éven aluliak részvételével kapcsolatban a NAIH felhívta a figyelmet, hogy a 18 éven aluli (de 14. életévét betöltött) személy a magyar polgári jog szerint korlátozottan cselekvőképes, ezért jelentősebb jognyilatkozatainak érvényességéhez a törvényes képviselő hozzájárulása is szükséges. Ezért Karácsonyéknak úgy kellett volna eljárniuk, hogy a kiskorúak véleményének kikérése során elsősorban a törvény által biztosított közvetlen kapcsolatfelvételi eljárás jogintézményét veszi igénybe.
Emellett
a kiskorú személyek személyes adatainak kikéréséhez be kellett volna szereznie a törvényes képviselő előzetes hozzájárulását.
A hatóság azt is megállapította, hogy a kiskorúak közéleti kérdésekben való véleménynyilvánító részvételére és az ezzel kapcsolatos adatkezelésekre vonatkozóan a hazai jogi szabályozás hiányos, ezért ajánlásokat fogalmazott meg a jogalkotók részére is.
A NAIH vizsgálata szerint Karácsonyék politikai marketingnek tekinthető kérdőíve a kiskorúak esetében a GDPR Preambulum 38 bekezdésében meghatározott közvetlen marketingcélú megkeresés tilalmába ütközik – olvasható a Mandiner cikkében.
Korábban a Magyar Nemzet beszámolt arról is, hogy Tarlós István korábbi főpolgármester szerint nettó csalás hétszázalékos támogatottságra hivatkozva lezárni a Lánchidat.
Karácsony Gergely ugyan sikerről beszél az általa meghirdetett úgynevezett Budapesti Lakógyűlés kapcsán, de ez az algebra szabályai szerint tökéletes kudarc – érvelt Tarlós István, aki emlékeztetett rá, hogy a főváros lakoságának csupán a töredéke szavazott arra, hogy a Lánchidat lezárják az autók előtt.
A korábbi főpolgármester reagált azokra a felvetésekre, amelyek a nemzeti konzultációkhoz hasonlítják Karácsony Gergely lakógyűlését. Tarlós István szerint a migráció vagy a gyermekvédelem egy jól átlátható témakör, míg a Lánchíd ügye egy olyan szigorú szabályok szerint működő szakmai kérdés, amire nem lehet kellő rálátása egy laikusnak.