A fővárosról és számos budapesti kerületről megjelent már, hogy a baloldali vezetés jelentős összegeket fordít olyan tanácsadók kifizetésére, akiknek a munkáját a hivatali apparátusnak is el kellene tudnia látni. Nincs ez másként a vidéki városokban sem, mint az Tatabányán is látható – derül ki a Tűzfalcsoport tényfeltáró blog kutatásából.
A blog birtokába került adatigénylésből és némi utánajárással kiderült, hogy a város 2021–2022-ben legalább kilenc tanácsadót foglalkoztatott. A legkevesebbe valószínűleg egy informatikus került, akit az ASP programok használatával összefüggő távsegítséggel és eseti jelleggel „helyszíni támogatás” nyújtásával bíztak meg. A megbízási díjat havi 200 ezer forintban állapították meg, a személyes jelenlétért alkalmanként további 90 ezer forint és útiköltség járt neki.
Az ASP (Application Service Provider) modell lényege, hogy a felhasználó nem egy számítógépes programot vásárol meg, amit a helyi számítógépre telepít, hanem egy távoli szolgáltatóközponttól szolgáltatásként veszi igénybe az alkalmazásokat. Az állam 2016-tól biztosított lehetőséget az önkormányzati ASP központhoz történő csatlakozásra. A kincstár honlapján az olvasható:
A Magyar Államkincstár (MÁK) önkormányzati ASP rendszerért felelős szakterülete a csatlakozási szándék bejelentésétől a teljes bevezetési időszakban közvetlen szakmai támogatást nyújt, az egyes szakterületek alkalmazási szakértői végigkísérik a folyamatokat, és teljes körű oktatást, valamint igény szerinti gyakorisággal szakmai konzultációkat biztosítanak.
Túl azon, hogy a polgármesteri hivatalok rendszergazdáitól elvileg elvárható lenne, hogy az intézmény működésekor használt szoftvereket és alkalmazásokat ismerjék, ezek szerint a szükséges oktatást, szakmai segítséget a MÁK is biztosította.