Bő három év után Kocsis István kiszabadult a börtönből, a Magyar Villamos Művek (MVM) és a Paksi Atomerőmű Zrt. egykori vezetője immár szabad ember – tudta meg a 24.hu. Kocsis István annak a Mártha Imrének volt az elődje az MVM élén, akit azért neveztek el Gyurcsány-fiókának, mert a volt kormányfő jóvoltából kerülhetett az állami vállalat vezérigazgatói székébe. Kocsist 2019 novemberében gazdasági bűncselekmények miatt több mint hétéves procedúra után jogerősen öt év szabadságvesztésre ítélték.
A bírósági döntést követően Kocsis otthagyta a leányfalui villáját, és egy 33 négyzetméteres kecskeméti panellakásba költözött. Ezt feltehetően azért tette, hogy a kecskeméti VIP-börtönbe kerülhessen. A szabadságvesztés helyszíne ugyanis az elítélt lakcíméhez legközelebb eső büntetési-végrehajtási intézet.
Kocsis így 2020 márciusában az 1990-es évek óta működő kecskeméti börtönbe került, ahol saját kulccsal zárható szobák, rács nélküli ablakok, saját tévé, parkosított udvar, teniszpálya is van.
Kocsis annak idején kegyelmi kérvénnyel fordult a köztársasági elnökhöz a tavaly novemberben jogerősen öt, illetve három év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Kocsis István, a Magyar Villamos Művek (MVM) volt vezérigazgatója, illetve a vádbeli időszakban tanácsadója, Szász András. Ugyanakkor Áder János elutasította Kocsis és Szász kegyelmi kérvényét.
A Fővárosi Főügyészség hároméves nyomozás után, 2012-ben emelt vádat hat ember – köztük az MVM-et 2005 és 2008 között vezető Kocsis István, az MVM volt főtanácsadója, Szász András, valamint Kocsis István felesége – ellen bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés, sikkasztás, pénzmosás és orgazdaság miatt.
Hány milliárd forint kárt okoztak a sikkasztással és hűtlen kezeléssel vádolt Kocsis István és Szász András az MVM-nek és a Paksi Atomerőmű Zrt.-nek?
A vádirat szerint a vádlottak munkájuk során előnytelen szerződéseket kötöttek, ezzel több mint 15 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak az MVM-nek és az MVM cégcsoportjába tartozó Paksi Atomerőmű Zrt.-nek.
Miért került börtönbe Kocsis István az MVM volt vezérigazgatója 2019-ben?
A vádpontok között szerepelt hazai és szerbiai erőműfejlesztés és több tanácsadói szerződés. A bűncselekményekhez a Szász András másodrendű vádlott érdekeltségébe tartozó offshore céget is felhasználták.
Borítókép: Kocsis István, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. volt vezérigazgatója érkezik tanúkénti meghallgatására a Kiss Ernő nyugalmazott rendőr dandártábornok ellen befolyással üzérkedés miatt indított perben a Fővárosi Törvényszéken 2015. április 15-én. (Fotó: MTI Fotó: Soós Lajos)