Csütörtök délelőtt a Tempus Közalapítvány kuratóriuma egy új nemzetköziesítési program alapelveit és koncepcióját fogadta el, amelyet közösen dolgozott ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Tempus Közalapítvány, valamint meghatározó magyar egyetemek: a Pannon Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Széchenyi István Egyetem, az Óbudai Egyetem, valamint a Semmelweis Egyetem közreműködésével – jelentette be Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára Brüsszelben. Az európai uniós tagállamok oktatási minisztereinek tanácskozásán résztvevő államtitkár elmondta:
a jövőre induló program tízmilliárd forintos keretből gazdálkodik, és mintegy nyolcezer diáknak, oktatónak, kutatónak biztosít csereprogramban való részvételi lehetőséget.
A program első körben a modellváltott közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokra terjed ki. A Tempus Közalapítvány 2024. január 15-én hirdeti meg a pályázatot az egyetemeknek, így a diákok jövő márciusban pályázhatnak az egyetemeiknél, hogy ősztől már részt vehessenek a csereprogramokban – tudatta.
Mint Hankó Balázs elmondta, nemcsak európai, hanem Európán kívüli egyetemeken, azaz
akár ázsiai, akár észak-amerikai intézményekben is lesz lehetőség a csereprogramokon tanulmányokat folytatni, az egyetemek által kötött nemzetközi megállapodások alapján.
Mindemellett több mint kétszáz diák részére biztosítanak majd kiválósági alapú, pályázható ösztöndíjat arra, hogy a világ legjobb egyetemein tanuljanak. Az államtitkár hozzátette: az új programban a külföldi egyetemeken teljesített egyetemi kreditet teljes mértékben elismerik, azaz a külföldi résztanulmányok a jövőben nem jelenthetik az egyetemi tanulmányok befejezésének késedelmét, az ösztöndíj összege pedig havi 350-500 ezer forintig terjed majd. A programban a magyar gazdaság vagy társadalom számára fontos képzési területek válnak hangsúlyossá.