Meghalt egy középkorú nő szén-monoxid-mérgezésben Szombathelyen – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hétfőn. Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, tavaly több mint ezer szén-monoxidos esethez vonultak ki a tűzoltók, százhatvanhatan enyhe fokú mérgezést szenvedtek, tizenöten pedig életüket vesztették. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője lapunknak kifejtette, a szén-monoxid veszélyes mennyiségű feldúsulása a lakásban alapvetően három okra vezethető vissza:
ha nem megfelelő a nyílt lánggal égő berendezés műszaki kialakítása, ha annak környezetében nincs biztosítva a megfelelő levegő-utánpótlás, továbbá ha elmaradt a berendezések karbantartása, tisztítása vagy a kéményseprés.
Szombathelyen a holttestre egy háromemeletes társasház földszinti lakásának fürdőszobájában találtak rá, ahol a nyílt égésterű vízmelegítő csukott ajtó és ablak mellett üzemelt. A tűzoltók légzőkészülékben méréseket végeztek, és kimutatták a mérgező gázt, viszont a lakásban nem volt szén-monoxid-érzékelő készülék.
A közleményben rámutattak: a mérgező szén-monoxid akkor jön létre, ha beltérben nyílt láng van, és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás.
Ha elérhető a vízmelegítő vagy a fűtőeszköz égéstere, látható a láng, akkor állandó és automatikus szellőzésről kell gondoskodni, nem elég néha kinyitni az ablakot
– hangsúlyozták, majd hozzátették: érdemes ezek mellett egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni.