„Nem mindegy, kinél van az ütőkártya” – írta a TikTok-oldalára feltöltött videójában Orbán Viktor. A rövid, humoros videón az látszik, ahogy a miniszterelnök kártyázik, a felvételen pedig viccesen kifejtette:
– Amikor ezt a játékot tanultam – amit kis tétekben, pénzben érdemes játszani –, akkor azt tanultam édesapámtól, hogy azért szerepelnek svájci szabadságharcosok a kártyán, mert amikor az 1848-as magyar szabadságharc leverése után kinyomtatták ezeket a kártyákat, tilos volt magyar szabadságharcosokat megjeleníteni, ezért Kossuth Lajos helyett Tell Vilmos van a magyar kártyákon.
De ha a miniszterelnök csak humorizált, akkor mi az igazság?
A magyar kártya valójában a német típusú kártyák közé sorolható, és a XIX. század közepén honosodott meg Magyarországon, ami ekkor az Osztrák–Magyar Monarchiához tartozott. A Bécsből átvett kártyán négy szín volt található, azonban a rajtuk szereplő szimbólumokat és alakokat a kártya festője válogatta.
Így fordulhatott elő, hogy 1835–1836 körül Schneider József kártyafestő műhelyében elkészült az első, mai formájában ismert magyar kártya. A francia forradalom után, a forradalmak korában nem volt ritka olyan történelmi alakok feltüntetése a kártyalapokon, akik a szabadság eszméjét testesíthették meg a tömegek számára,
így a magyar kártyán Friedrich Schiller 1804-ben bemutatott, Tell Vilmos című drámájának alakjai láthatók.
Borítókép: Orbán Viktor (Forrás: TikTok/Orbán Viktor)