Exkluzív interjút adott a Világgazdaságnak Szalay-Bobrovniczky Kristóf. A honvédelmi miniszter szerint a nemzetközi rend eresztékei recsegnek-ropognak, a tartós béke, a konfliktusok és súrlódások nélküli világ egy illúzió. Mint fogalmazott:
súlyos árat fizetünk azért, hogy az örök béke színes Csipkerózsika-álmába ringattuk magunkat Európában.
A honvédelmi miniszter szerit Magyarország azonban a miniszterelnök vezetésével idejében felébredt a hosszúra nyúlt, pihe-puha álomból, és elkezdtünk erőt gyűjteni ahhoz, hogy békében és nyugalomban élhessünk, és egy békés és rendezett országot hagyjunk örökül gyermekeinkre és unokáinkra.
Hazánk esetében a honvédelmi miniszter szerint nem az a kérdés, meg tudja-e védeni magát, hanem hogy milyen áldozatok árán. Kifejtette, hogy
Magyarország és a magyar emberek nagyobb biztonságban vannak, mint más nyugati országok polgárai.
Bejelentette, hogy a NATO-követelmény a GDP-arányos kétszázalékos védelmi költésről már az idén, egy évvel a határidő előtt teljesült.
A veszélyek korát idő előtt felismerve a kormány a honvédelem kérdését kiemelt nemzeti ügyként kezeli, és a külső gazdasági kihívások teremtette akadálypályán is biztosítja a Magyar Honvédség átfogó modernizációjához szükséges forrásokat. A nemzeti önerő mellett egy külső támadás esetén ugyanakkor számíthatunk szövetségeseink gyors és hatékony segítségére is.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint
ami most Izraelben történt, az a civilizációnk ellen elkövetett, barbár bestializmus.
A honvédelmi miniszter szerint nők, gyermekek, csecsemők, öregek és védtelenek hidegvérű gyilkolása túl van minden háborús bűncselekményen, és túl van minden nemzetközi jogon.
A barbarizmust nem lehet tolerálni. Hazánk tehát kiáll Izrael önvédelemhez való joga mellett, amint azt az Országgyűlésben elfogadott politikai nyilatkozat is megerősíti.
A honvédelmi miniszter az ismét fellángolt izraeli–palesztin konfliktussal kapcsolatban megerősítette: a terrorizmussal nincs békekötés. Úgy véli,
az ellenőrizetlen, tömeges migráció és a terrorizmus összefonódása egyre súlyosbodó, egzisztenciális fenyegetettséget jelent.
A kormány a kezdetektől, a 2015-ben kitört migrációs válságtól nagy hangsúlyt fektetett a probléma napirenden tartására az euroatlanti szövetségi rendszerben. Az illegális migrációt és a kapcsolódó kihívásokat, mint a brutális hasznot hajtó szervezett bűnözést, ember- és fegyverkereskedelmet, és mindezek kísérőjelenségét, a terrorizmust ugyanis csak határozott, illetve összehangolt fellépéssel lehet megállítani.
A teljes interjút a Világgazdaság oldalán olvashatják.
Borítókép: Szalay-Bobrovniczky Kristóf (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)